Időről időre felmerül a kérdés, hogy kell-e a vakondháló vagy sem a kertbe?
A májusi esők és az óvatos felmelegedés a sárga foltoknak kedvezett, nem a kertészkedőknek.
Most, hogy a tavaszi munkálatok lassan lecsengenek jut egy lélegzetvételnyi idő gyönyörködni a munka eredményében vagy éppen megtervezni az új célokat.
Mindannyiunk vágya, hogy a kertje egészséges legyen és mindig a legjobb formáját hozza. Tenni azonban kevesebben akarnak érte IGAZÁN.
Ha annyi 5 Ft-osom lenne, ahányszor felteszik nekem azt a kérdést ügyfelek, hogy milyen vegyszert használjon a kertjében, nem is kellene már soha többé dolgoznom.
Tavaly az egyik munkám kapcsán próbáltam megoldást találni arra, hogy egy kiemelt virágvályút hogyan lehetne jó minőségű földdel feltölteni.
A csillagászati ősszel egyidőben az időjárásban is beköszöntött az ősz: hűvösek a reggelek, hidegek az éjszakák és a hőmérséklet még napos időben is csak ritkán kúszik 23-24 °C fölé.
Egyetlen kerti tó sem lehet teljes megfelelő növényzet nélkül. Noha sziklákkal és kövekkel igazán hangulatos és tetszetős felületet építhetünk, növények nélkül mégis kopár marad az összhatás.
Az a szép smaragzöld gyep látványa nem is sejteti sok emberrel menyi törődés van amögött az irigy pillantás mögött, amikor a csodálat tárgyává válik a kert.
Kertünkben számos olyan felület van, amely egy-egy futónövénnyel befuttatva igazán otthonossá, hívogatóvá teszi a teret. Legyen az egy ósdi drótkerítés, a sosem használt kerti pad, egy lugas, ahol valaha szőlő növekedhetett: gyakorlatilag bármilyen felület tökéletes, ahol ezek a fürge növények meg tudnak kapaszkodni.
A tündérkertek vagy minikertek szemet gyönyörködtetőek, mesebeliek, ráadásul szinte csak a fantáziánk szab határt annak, hogy hogyan is nézzenek ki. De mivel mégiscsak növényekkel ültetjük be ezt a kis tündérlakot, nem árt tisztában lennünk vele, hogy mely virágokat, növényeket hogyan érdemes elhelyeznünk és párosítanunk benne, hogy hosszú időn keresztül csodálhassuk ezt az álomszép minikertet.
Az őszi lemosó permetezéssel elejét vehetjük, hogy a különféle kártevők és kórokozók a növényeinken található apró repedésekben tudjanak telelni.
Akinek van kertje, az minden bizonnyal találkozott már vakonddal.
Az utak és térfelületek karbantartása során a gyomirtásra kell a legtöbb időt szánnunk. Azoknál a térfelületeknél, ahol a gyomok megtelepedhetnek a felület réseiben és illesztéseiben, ott rendszeres karbantartásra lesz szükség.
A kerti tavak szépsége lenyűgöz bennünket, emellett pedig a természet egy különleges darabkáját képviselik. Ha szép nagy kerttel rendelkezünk, egy tavacska könnyedén kiépíthető, bele illeszthető.
Akinek még eddig nem volt kertje, az nem tudhatja, de akinek van már kertje, az számos alkalommal megtapasztalhatta, hogy amikor az extrém időjárással nagy mennyiségű eső, hó is érkezik, a kertben lévő vízzel nem mindig tudunk mit kezdeni.
A kertépítéshez hozzá tartozik a kert csinosítása, dizájnolása. Így, amikor az a kérés érkezik hozzám, hogy egy ügyfelem sziklakertet szeretne, mindig elmesélem neki az előnyeit és hátrányait, megosztom személyes véleményemet a témában, hogy a döntése ne csak a csodás kerti újságok látványa alapján történjen.
Gyep tekintetében nem mindenki számára az a fontos, hogy minden fűszál egy színben, egyforma magasságban és minden évszakban, egyforma habitusban pompázzon. Erre nem is feltétlenül van szükség, hiszen úgy is lehet a gyep gyönyörű, hogy nem mindenütt tökéletesen egyforma. Mindenkinek mást jelent a szép. És ez így van jól!
Így ősszel még rengeteg teendőnk akad a kertünkben, melyek egyik fő feladata, hogy felkészítsük a növényeinket a hamarosan beköszöntő téli hideg időjárásra és annak minden lehetséges viszontagságára. Ugyanis ha elmulasztjuk megtenni a szükséges lépéseket, akkor komoly károkat is szenvedhetnek a féltve őrzött növényeink.
Közeledik a tél, egyre hidegebbek az éjszakák, fogynak a rovarok és a fagyott földből nehézkes már kibányászni a gilisztákat – itt az ideje, hogy kertünket házi készítésű madáretetőkkel dobjuk fel!