Senkit nem lep meg, hogy meleg van nyáron. Sőt. El is várjuk.
Azonban az előttünk álló időszak erőpróba lesz a kerteknek, mert nem csak a nappalok lesznek forróak, de az éjszakák sem hoznak enyhítő lehűlést.
Ez pedig melegágya a gyorslefolyású, pusztító gombabetegségeknek.
Kellemes egy ilyen fülledt, nyári estén egy vékony blúzban, kardigán nélkül a teraszon iszogatni és beszélgetni. Amikor a nyári szünet miatt már a gyerekeket sem kell azonnal ágyba parancsolni, belefér a késő esti tábortűz, a szalonnasütés, az éjszakai bátorságpróbás bújócska…
Viszont a szép élmények ellenére ezek az éjszakák kellemetlen meglepetéseket okozhatnak a kertbarátoknak.
Amikor a napi középhőmérséklet ilyen magas, a talaj egyszerűen akkumulálja magában a nappal begyűjtött meleget, ami időzített bombaként hívja elő a rettegett Pythium betegséget. Ez az ádáz patogén egyetlen párás, fülledt éjszaka alatt tönkre tudja tenni az egész éves munkádat.
Foltszerűen indul, és néhány nap alatt rohamléptekkel tarol le mindent, amit csak ér. Ezért kell különösen odafigyelned, ha elutazol néhány napra, nehogy arra érj haza, hogy ez a gyilkos kór felzabálta a gyeped nagy részét.
A megoldás a prenvenció!
Készítsd fel a gyepet az éjszakai hőségre a nyári koktéllal, amihez kell:
és persze víz.
Mit csinál ez a Pythium a fűvel?
A betegséget könnyű felismerni arról, hogy előbb a gyepen vizes, nyálkás (zsírosnak tűnő) sötét foltok jelennek meg. Ahogy erősödik a fertőzés a levelek elkezdenek összezsugorodni, és a folt színe világosbarnává válik. A végső stádiumban az állományban piszkos fehér micéliumok jelennek meg. Mintha ragadós vattacukor került volna a fűbe. Ilyenkor már a fű könnyűszerrel felhúzható a földből, és jellegzetesen elszíneződött, sötét gyökérzetet láthatsz rajta.
A másik, megszólalásig hasonló tüneteket produkáló patogén a Rhizoctonia. Szintén nagyon gyorsan pusztítja el a gyepet, és csak kapkodod a fejedet, hogy mitől rothadt ki a fű gyökere.
Bizton állíthatom, hogy ez a két patogén a legádázabb ellensége a gyepnek.
A legnagyobb veszélyben a friss gyeptelepítések és az idei fűmagvetések vannak, amelyek még nincsenek megerősödve. Az ilyen kertekre jellemző, hogy még nemigen történt meg a talajoltás, alig vagy egyáltalán nem lett elkezdve a talajjavítók használata.
Ha ezek a feltételek igazak a kertedre, akkor legyél résen, mert a következő hét (meleg éjszakák) sorsdöntő lehet, mert nagyon magas lesz a rizikója a patogének „berobbanásának”.
Én a helyedben nem várnám meg, az árulkodó jeleket, mert a gyökérnyaki rothadást, és a teljes gyökérelhalást még vegyszerekkel se mindig lehet megállítani.
A kulcs most az ÖNTÖZÉS MENNYISÉGE.
Ha nem teremted meg a gombspórák aktivizálódásának ideálisan párás környezetét a forró, kánikulai éjszakákon, akkor van esélyed megelőzni a komoly fertőzések kialakulását.
Mit tegyél most?
Mit kell majd ősszel tenned?
Ha sűrű a gyepállomány és kötött talajod van, ami jól tartja a vizet:
Hogyan használd a Humin Garden Plus-Sol-t?
Lombtrágyaként:
10 liter vízbe tegyél 0,5 dl koncentrátumot, és hagyd rajta a leveleken nyugodtan.
Az alacsony koncentrátum lombtrágyaként hasznosul:
Talajkondicionálóként:
10 liter vízbe tegyél 2,5 dl Humin Garden Plus-Sol-t, este kipermetezve majd hajnalban mosd le a levélzetről.
A két módszer közötti különbséget legjobban a C vitaminnal tudom szemléltetni, hiszen azt mindannyian tudjuk, hogy minél magasabb a hatóanyagtartalom, annál gyorsabb az eredmény. A 40 mg és a 2000 mg között ég és föld a különbség.
Úgy tartja a mondás, hogy a nátha gyógyulási ideje gyógyszerrel 1 hét, anélkül 7 nap…
Te döntesz, hogy mikor permetezel: amikor még prevenciós jelleggel teheted meg, vagy amikor már muszáj a gyógyítás miatt megtenni.
A kánikulában is ellenálló, gombabetegségektől mentes gyepet kíván
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony