Rohadt meleg volt ezen (2022.) nyáron...
Idén sok olyan dolog történt, ami intő jelként bizonyítja, hogy annyira rendkívül sérülékeny a biztonságunk, mint egy kecses borospohár.
Még az időjárás is rátett erre egy lapáttal, hogy végérvényesen mindenki ráébredjen, hogy ki is az úr a háznál.
Mindannyian szenvedünk a hőségtől: fiatal, agg, kisgyermek, kutya, macska… sőt még a gyep is.
„Mielőbb be az árnyékba, a hűsítő lombkoronák alá!”
A tavaszi napsugarak, amelyeket a dermesztő, borongós tél után annyira vágytunk már, az idén olyan perzselő erővel érkeztek meg a nyáron, mintha a Szaharában lennénk. Mindent kiégetett: bokrokat, fiatalabb fákat, veteményest, gyepet, réteket, szántóföldeket, MINDENT, ahol nem volt öntözés.
De hol is vannak azok a hűs árnyékot, oltalmat adó fák?
Nagyon remélem, hogy nálad lesznek nemsokára!
Ha Te és az a sok-sok kertbarát, aki veled együtt ezeket a sorokat olvassa csak 1-1 fát ültet el most ősszel, akkor mi együtt: az Évakert közössége egy erdőnyi fát telepítünk! |
És ez egy hatalmas dolog! Nem csak a jövőt szolgálják ezek a most elültetett fák, még Neked is jut az árnyékából, az életet adó tiszta levegőjéből, nem csak a gyermekeidnek.
1-1 fa több generációnak nyújthat reményt, hűsítő árnyat, friss oxigént.
Gyakran találkoztam azzal a kéréssel korábban, hogy a fa olyan legyen, ami ’’nem szemetel”. Ezen rendre elképedek, a jólétben már az is baj, ha lehullik a fáról a levél. Ennyire elkényelmesedtünk?
Tudom, hogy mindenki kevés munkával akar szép zöld kertet, de a természet rendje, körforgása a mi kívánságunknál erősebb hatalom, ezért valahol kompromisszumot kell kötnöd.
A legtöbb kertben nem férnek el a hatalmasra nővő fák, ezért most kisebb termetű fajtákat ajánlok:
Közeleg az ősz, itt a remek alkalom, hogy a tettek mezejére lépj!
Teríts ki a gyepre egy nejlont, majd áss ki egy 1x1x1 méteres gödröt. Fontos, hogy kellően nagy legyen az ültetőgödör, hiszen a gyökerek úgy tudnak fejlődni és a fa megeredni, ha laza a talaj körülötte. Tudom, hogy nagy meló, de szívből ajánlom már csak azért is, hogy megtapasztald a növények gyökereinek milyen erőkkel kell megharcolniuk azért, hogy tápanyagokhoz és vízhez jussanak.
A talajlazítás révén a föld be tudja fogadni a vizet, a gyökér meg tud kapaszkodni, gyorsan tud mélyre hatolni.
Az ültető gödör földjéhez keverj bőségesen szerves tápanyagot és huminsavat, hiszen a talajok el vannak szegényedve, és az éhes növény nem fog erőteljesen fejlődni, hanem csak szenvedni.
Alakíts ki mély öntözőtányért, hogy a víznek legyen hova folynia a kertben, ha esik az eső. Ne el folyjon, hanem kapja meg a fa.
A fa tövénél kavicsos talajtakarás helyett inkább mulcsolj, így tudod majd ellenőrizni a fa körüli talaj vízkészleteit az első években, amikor még rád van utalva a növény.
Ha jó alapokat adsz neki, bármelyik fa fajta csodásan fogja díszíteni a kertedet!
Milyen szép is lenne, ha nem csak a véleményünk hangozna el a fák védelmében, hanem megtennénk EGYÉNENKÉNT is azt, amit másoktól elvárunk.
Ültess fát!!
Hűsítő árnyékot és életető friss levegőt adó fákat kíván
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony