Blog

Hogyan vonzzák magukhoz az örökzöldek a kártevőket

2025.05.25 12:04
Hogyan vonzzák magukhoz az örökzöldek a kártevőket

Az örökzöld növények – különösen a tujafélék és ciprusok – egyre nagyobb kihívással szembesülnek hazánkban. Sokan tapasztalják, hogy látszólag egészséges növényeik hirtelen kártevők támadásának esnek áldozatul. De miért történik ez, és hogyan védhetjük meg értékes sövényeinket?

A témával néhány éve már elkezdtem foglalkozni, és teszteltem is néhány terméket, de akkor ez idő hiányában félbe maradt. Most azonban újra elő kell venni a témát, mert a tuják helyett ültetett, „kártevőktől és betegségektől mentes” örökzöldek is egyre gyakrabban esnek áldozatául ilyen támadásoknak.

Kép 1
1 / 9
Kép 2
2 / 9
Kép 3
3 / 9
Kép 4
4 / 9
Kép 5
5 / 9
Kép 6
6 / 9
Kép 7
7 / 9
Kép 8
8 / 9
Kép 9
9 / 9

A kártevőtámadás korai jelei

A láthatatlan veszély: Kémiai jelzések a növényvilágban

A kéregbogarak, köztük a borókaszú (Phloeosinus aubei) gazdanövény-választása elsősorban kémiai jeleken alapul. Ez azt jelenti, hogy nem vizuálisan, hanem szaglással, azaz illékony vegyületek érzékelésével találják meg áldozataikat.

A növény által kibocsájtott stresszjelek:

Már egy egészen kis stressz is elegendő ahhoz, hogy egy növény „segélykiáltást" küldjön a levegőbe. Vízhiány, gyökérsérülés, tápanyaghiány vagy akár kisebb mikroklimatikus változások (pl. a légaszály) hatására a növények speciális illatanyagokat – terpéneket és gyantakomponenseket – bocsátanak ki. Ezeket az illékony szerves vegyületeket a rovarok rendkívül érzékenyen érzékelik.

Fontos tudni: A stressz és a kémiai változások gyakran hetekkel megelőzik a látható tüneteket. Amikor még sárgulást vagy barnulást sem látunk, a rovarok már érzékelik a növény „riasztójelét".

Biokommunikáció a kártevők között, avagy az aggregációs feromonok szerepe

Amint egy bogár megtámad egy növényt, úgynevezett aggregációs feromonokat bocsát ki, amelyek további bogarakat vonzanak ugyanarra a fára. Magyar kutatók a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetében azonosították a borókaszú két fő aggregációs feromon komponensét: a (-)-α-pinént és a (-)-mirtenolt. Ez az úttörő kutatás segít megérteni, hogyan terjednek gyorsan a kértevő-fertőzések.

Miért olyan súlyos a helyzet manapság?

Az utóbbi évek szélsőséges időjárása – aszály, majd hirtelen jött időszakos nagy mennyiségű csapadék, és a megfelelő növénygondozási munkálatok elhanyagolása tovább gyengítette az örökzöldeket. A meleg telek miatt a kártevők könnyebben áttelelnek, míg a sűrű, gyakran nyíratlan állományokban gyorsan terjednek a betegségek.

A gyengülés rejtett folyamat: A növény nem akkor van legyengülve, amikor már látjuk annak jeleit, hanem sokkal korábban megkezdődik a folyamat. A gyenge növény könnyű préda lesz a borókaszú és más kártevők számára is.

Védekezési stratégiák

1. Megelőzés: A legfontosabb lépés

Tápanyagutánpótlás: Ha növényeid még szépek, ne várj! Azonnal kezdd meg az elmaradt tápanyagozást, mert a borókaszú párzási ideje a tavaszi-kora nyári időszakban van. Ezt követően a megtermékenyített nőstények az oldalhajtásokba rágnak járatot, ahol lerakják a tojásaikat. A tojásokból kikelő lárvák a növény kérge alatt és a fiatal hajtásokban járatokat rágnak, és táplálkoznak.

A nőstények elsősorban tápanyaghiányos, beteg vagy legyengült növényeket keresnek, amelyek nem képesek hatékony gyantavédekezésre. A lárvák rágása és az érési táplálkozás miatt az ágak és a levelek elszíneződnek, elhalnak és lehullanak a növényről.

Rendszeres gondozás: A rendszeres öntözés, megfelelő tápanyagellátás és a stresszhelyzetek elkerülése alapvető fontosságú. Az időjárással nem tudunk mit kezdeni, de a kert ellenállóképessége a szélsőségekkel szemben hatékonyan növelhető a talaj építésével. Erről korábban már írtam ebben a cikkben.

Higiénia: Ha elszáradt ágacskákat látsz, azonnal vágd le és égesd el őket, különösen, ha gyanús rovartámadást észlelsz.

2. Mikrobiológiai védekezés

Salvovita permetezés: Ha eddig nem permeteztél, most időszerű megkezdeni a védekezést főleg, ha a környéken vannak beteges, sárguló-barnuló örökzöldek. A Salvovita egy mikrobiológiai készítmény egy bioaktív preparátum, ami szelektált baktériumtörzseket tartalmaz. Ezek hatékonyan szívódnak fel a kértevők tojásaiban és lárváiban, és teszik őket hatástalanná. Nagy előnye, hogy vegyszermentes megoldás, ami a méhekre és más beporzókra nem veszélyes!

Kombinált kezelés: A Salvovita GardenMix-szel együtt is permetezhető így a gombaspórákat is lemoshatod egy lépésben a növényekről. Hiszen azok is csak az ideális környezeti feltételekre várnak, hogy belobbanjanak.

A permetezést Humin Garden Sol oldattal komibnáld. A huminsav ilyenkor nem csak lombtrágyaként hasznosul, hanem kontakszerként is működik, ami segíti a másik készítmények felszívódását.

Rendszeresség: A permetezést egész évben folytatni lehet, de különösen fontos a kártevők aktív időszakában kúraszerűen: minden 2. héten legalább háromszor ismételve. 

9,5 liter vízbe kerüljön + 3 dl Salvovita + 2 dl GardenMix + 20 ml (nagy evőkanál) Humin Garden Sol

3. Ígéretes kutatási irányok

Illatelfedés módszere

Elméletileg a növények illatának elfedése vagy megváltoztatása csökkentheti a rovartámadás esélyét. Maszkoló adalékok vagy illóolaj-permetek alkalmazása kutatás alatt áll, azonban jelenleg nincs széles körű, gyakorlatban bevált módszer erre.

Feromoncsapdák

A magyar kutatók által azonosított aggregációs feromonok megnyitják az utat a biológiai védekezési módszerek kidolgozása előtt. Szintetikus feromoncsapdákkal elvonhatjuk a kártevőket a védendő növényektől.

Mire figyelj az örökzöldeknél, hogy megelőzd a kártevők támadását?

Korai jelzések felismerése

  • Kisebb elszáradt ágak megjelenése
  • A növény általános kondíciójának romlása
  • Szomszédos örökzöldek problémái (a kártevők gyorsan terjednek)

Gyakori hibák

Tápanyaghiány figyelmen kívül hagyása: Sokan csak akkor kezdenek tápanyagozni, amikor már látható problémák jelentkeznek. Ez túl késő! Évente legalább 2 alkalommal töltsd fel tápanyagokkal az örökzöldek raktárait, hogy a téli és nyári stresszhatásoknak ellen tudjanak állni. Ehhez a legegyszerűbb, ha választasz egy Örökzöld Rutin csomagot, amiben mindent megtalálsz!

Félrevezető tanácsok: A közösségi médiában terjedő keserűsó vagy hasonló „csodaszerek" nem nyújtanak megfelelő védelmet. A növények komplex tápanyag-szükségletét csak szakszerű termékekkel lehet kielégíteni.

Összegzés

Az örökzöld növények védelme összetett feladat, amely megértést és előrelátást igényel. A kéregbogarak kémiai jelzések alapján választják ki áldozataikat, gyakran még azelőtt, hogy bármilyen látható tünet jelentkezne.

A leghatékonyabb védekezés a megelőzés: rendszeres tápanyagellátás, megfelelő gondozás és az időben elkezdett prevenciós kezelések.

A magyar kutatók által végzett úttörő munka remélhetőleg hamarosan új, hatékony védekezési módszereket eredményez. Addig is tartsuk karban növényeinket, és ne várjunk a problémák látható megjelenésével!

A cikk a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatási eredményei alapján készült.

Miért lett lecserélve az örökzöld boróka sövény?

Cserélni vagy nem cserélni? Örökzöld kérdés sok kertben.

Miért sárgulnak a Leylandi ciprusaid?

Hogyan tarthatod egészségesen kerted örökzöldjeit?