Blog

Szeptemberi gyepmegújító munkálatok

2024.09.15 07:50
Szeptemberi gyepmegújító munkálatok

Megérkezett a szeptember, leköszönt a kánikula, így itt az idő elkezdeni a gyepmegújító munkálatokat.

Nyári küzdelmek a gyomokkal

Sok kertben eluralkodtak a muharfélék a nyáron. Mivel egynyári gyomról van szó, mostanában elkezdenek majd sárgulni és halványodni, ahogy visszahúzódnak. Sajnos az utánpótlásukról már gondoskodtak: magjaik a jövő nyári meleg napsugarakra várnak a talajban.


Nálunk is az utcafronton, a nyár végére szépen bepöffeszkedett a világoszöld levelű muhar a megnövelt öntözés következtében. A vízelvezető árok miatt a talaj hajlamosabb a kiszáradásra, ezért minden nap működött az öntöző, és ahogy várható volt, meg is jelent emiatt a ház felőli nedvesebb oldalon a muhar.


Teljesen egyértelmű, hogy ahol szárazabban tartottuk a gyepet, ez az egyszikű gyom nem jelent meg, viszont cserébe sakkoznunk kellett a megfelelő mennyiségű vízzel.

Ilyen volt az idei 2024. nyár, ezen már kár siránkozni.

 

Gyepfrissítés felülvetéssel

Mi múlt szombaton megcsináltuk a megújító munkálatokat. A szellőztetés jól kiszedte a sárguló muhart, egy kicsit gyomláltam a széleken, végül pedig felülvetettem a belső felét, mert „ritka szép” lett a munka után.

Mivel az utca közterület, neked is azt javaslom, hogy olyan fűmagot válassz, amiben a nádképű csenkesz a meghatározó fajta. Én a Johnsons-t választottam, mert jól beleillik a mindenféle ősgyepszerű fűbe, és féloldalas öntözéssel is elvan. Odakint szaladgál rajta a postás, a futárok, a kutyák, érheti bármi… nem kell oda kényesebb pázsit.

Az utolsó felülvetés óta eltelt vagy 5 év, ideje volt egy kis frissítésnek.

Ha hasonló helyzetben vagy, inkább dúsítsd vissza most az állományt, hogy ne legyen a gyomoknak helye benne. Ahol lyuk van, ott az élet megveti a lábát. A föld  takarózni akar, nem szereti, ha nincs rajta növény. És ez így van rendjén.

  

Miért a DCM Mix 2 gyeptrágyát választottam?

A kitakarított gyep tetejére kiszórtam a fűmagot, majd DCM Mix 2 gyeptrágyát adtam hozzá, hogy az új fű keléséig észhez térjen a régi, de elég legyen hetente egyszer nyírni. Azért kedvelem ezt a tápanyagot, mert nem serkenti túl az öreg állományt. Ha eljön az esős időszak, nem lehet rendesen füvet nyírni, az öreg fű pedig megnő, elfekszik és leárnyékolja az új kelést, (hajtásokat) ha sok a nitrogén tápanyag.

A tápanyag után természetesen kapott egy koktélos permetezést a gyep és a friss magocskák. Ezután már indítottuk a kelesztő öntözést, napi 4-5 alkalommal.

Ha csak kisebb foltozást csinálsz, takard be a magvetést 0,5-1 cm vastagon kvarchomok és virágföld keverékével. Ha takarod a magokat, akkor napi 1 (szeles időben 2) öntözés is elég lesz neki a keléshez.

 

Dilemmázol, hogy milyen fűmagot válassz?  

Foltozáshoz:

Teljes felülvetéshez, fajtacseréhez:

Egy teljesen új füvesítéhez pedig:

  • Válassz olyan fajtát, aminek az öntözésével hosszú távon is elbírsz…

 

Ha pedig beütött a pajortámadás a kertedben…

A pajor egy rendkívül falánk kis kártevő, aki a gyep gyökérzónájában tevékenykedik. Idén azok is megismerhették, akik eddig még hallani se hallottak róla, mert nagyon sok kertet tett tönkre ez a láthatatlan ellenség.

Minden évben szoktam jelezni, hogy megkezdődött a cserebogárrajzás, tessék felkészülni rá. Annak a fele se tréfa, ha 3 évig zabálják a pajor lárvák a gyep gyökerét.

Vagy megelőzésként visszaszorítod a pajorokat és csökkented a számukat, vagy később futhatsz a gazdaboltba vegyszerért, és kezdheted elölről a füvesítést.

A hidegek beköszöntével a lárvák lehúzódnak a talaj mélyebb, melegebb rétegeibe, de most ősszel még tudsz mikrobiológiával tenni ellenük, amikor gyep megvan a kertben.


A RadiVitát   MEGELŐZÉSKÉNT  használd  2 vagy 3 alkalommal kúraszerűen, hetes szünetekkel ősszel. A maradék pedig jó lesz majd jövő májusban, amikor ismét kezdenek majd a frissen kirepülő egyedek petéket rakni.

A RadiVitát nyugodtan belekeverheted a koktélba, így a gyepmegújítást és a kártevő gyérítést egy lépésben el tudod végezni.

Gyorsan regenerálódó, kártevőmentes gyepet kíván
Molnár Gábor Éva, kertészmérnök

Gyep felülvetés vagy foltozás előtt állsz, így fogj neki

⏰ Itt az idő a változtatásra... indul a gyepszellőztetés!

GYEPSZELLŐZTETÉS ESETE ŐSZI TÁPANYAGOZÁSKOR

„Ha maga nem állna itt ilyen nyugodtan én bizony hazazavarnám ezeket az embereket, mert tönkre teszik a gyepem!”