„Ha maga nem állna itt ilyen nyugodtan én bizony hazazavarnám ezeket az embereket, mert tönkre teszik a gyepem!”
Kora nyár volt, gyepszőnyeget telepítettünk.
Látszott rajta, hogy nem volt tökéletes, sárga szálak és pajorok tarkították a friss gyepet, de ilyen alapanyagot hozott a megrendelő, ezzel kellett dolgozni…
Kedves Olvasóm,
Láthatod, a fenti történet nem indult hiba nélkül. Tudtuk előre, hogy nem lesz könnyű menet a telepítéssel behurcolt problémák leküzdése, ezért is beszéltük meg a tulajdonossal nagyon alaposan a teendőket:
-a tápanyagozás, -a fűnyírás, -az öntözés, és -a kertevők elleni védekezés mikéntjét.
A kezdeti nehézségek ellenére a gyep jól gyökeresedett, és nyár végére egészen szépnek tűnt. Besűrűsödött, és a nyári magasabb vágásnak köszönhetően igazán esztétikus látványt nyújtott.
Az ügyfelünk ősszel kért segítséget, hogy menjünk ki, mutassuk meg hogyan kell a gyepszellőztetést csinálni, mert ő még sose hallott erről a munkafolyamatról. Kimentünk a csapattal, és nekiláttunk:
-lenyírtuk a füvet 3 cm-es magasságúra (ami rögtön kidobta a sok-sok elhalt, sárga szálat)- azt hiszem ez volt az első sokk az ügyfelünk számára
-majd következett a gyepszellőztetés ( hasonlóképpen mint a videóban)
Az őszi szellőztetés célja az állomány letisztázása, az elhalt szálak kitépése, a sűrű gyep szellősebbé tétele, hogy télen a hó alatt se tudjon befulladni.
A munka már vagy jó fél órája ment, és ahogyan kell egyre „ramatyabbul” nézett ki a kert.
Hosszas téblábolás után végül odafordult hozzám a tulaj és megkérdezte, hogy „biztosan jól van ez így?” – mert ő még csak azért nem zavart el mindenkit a kertjéből, mert én nem pánikolok, hanem elégedetten nézem a munkát.
Nyugodtan feleltem rá, és nagyot nevettem, hogy igen. Ez a cél, hogy jól megtépjük a gyepet, a csúnya részeket kiszedjük belőle.
Persze nem szabad kikoptatni, oda kell figyelni az egyenletes gépi munkára, hogy még a fordulóknál se tépje ki teljesen a füvet.
Egy sűrű állománynál muszáj ősszel is megcsinálni, mert a téli csapadék és ködös, nyírkos idő nagyon könnyen oda vezet, hogy befülled a gyep és tavaszra egy elfertőződött, legyengült állományt kapunk vissza a hóolvadást követően.
Az idei nyári szezon csapadékosan indult, ami kedvezett a gombás fertőzéseknek. Ez a sűrű állományban jól meg tud bújni. Ezen is segít a gyepszellőztetés, hiszen a kiritkított gyepet már felül lehet vetni ahol szükség.
Sőt! A tápanyagozást is sokkal hatékonyabbá teszi, ha nem egy vastag filces rétegre szórjuk az értékes granulátumot, hanem közvetlenül a talajra, ahol fel tud táródni és gyorsan beépül a tápanyagkörforgásba.
Milyen gyeptrágyát szórjunk ki gyepszellőztetés után?
Ha készen vagy az őszi gyepszellőztetéssel, és:
-az idei évben küzdöttél a gombás fertőzésekkel, az őszi nyálka beállta előtt Antagonnal és Esstence Origoval készítsd fel a gyepet a téli fertőzés újabb hulláma ellen, hiszen megelőzni könnyebb és olcsóbb, mint kezelni a problémát és persze szórj ki egy ŐSZI FELKÉSZÍTŐ tápanyagot is
(terület nagyságától függően egy 10kg vagy 25 kg gyeptrágyát)
-egész évben egészséges volt az állományod, akkor se feledkezz meg a talajjavításról, a DCM Vivisol–t szórd ki a DCM GrassCare őszi felkészítő tápanyag mellé , mert ezzel biztosítod a gazdag szervesanyag pótlást a területen
-amennyiben teljes felülvetés előtt állsz, akkor aDCM Mix2-veltápanyagozz az egész gyepfelületen, és ha aggodalom nélkül akarsz fűmagot keleszteni, akkor permetezd le az egész vetést és gyepállományt folyékony humusszal Humin Garden Plus-Sol-al ( 10 liter vízhez 3-4 dl önts, ami 250 m2elégséges).
Az őszi gyepszellőztetésre nincs sok idő, most kell csinálnod szeptemberben, különben nagyon megcsúszol a tápanyagozással és ahelyett, hogy télre készítenéd a gyepet, csak elpocsékolod a megújításra alkalmas talajhőmérsékletet…
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhetsz, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.