Tudom, sokszor volt már róla szó érintőlegesen, de sosem beszéltük még mélységeiben át: a lombon keresztüli tápanyagpótlást.
Sokszor említettem, hogy ez egy gyors segítség, de igazán még nem tárgyaltuk meg, hogy mit is jelent a lombtrágyázás.
Sokan úgy hiszik, hogy a lombtárgyázás helyettesíti a gyökérzeten keresztül bejuttatott tápanyagokat, de igazából csak kiegészíti. A finom permetként kijuttatott GardenMixből és huminsavból készített koktél a levél bőrszövetén és a légzőnyílásokon keresztül mintegy 20-30-szor gyorsabban szívódik fel, mint a gyökéren keresztül. Ezért is tud nagyon szélsebesen beavatkozni egy hiánybetegség vagy kezdődő gombabetegség esetében.
De ez nem elég.
A lombtrágyázás inkább csak:
✅ Gyors elsősegély tápanyaghiány esetén (pl. vashiány, magnézium-, cink- vagy bórhiány).
✅ Finomhangolás, ha a talaj pH-ja, hőmérséklete vagy vízállapota akadályozza a tápanyagfelvételt.
✅ Stresszcsökkentés: fagy, jégverés, átültetés vagy aszály után segíti a regenerációt.
Kijuttatási mennyiségében össze sem lehet hasonlítani a gyökérzeten keresztül felvett tápanyagokéval!
Ha sárgulást észlelsz: ne késlekedj a lombtrágyázással!
A lombhullatók esetében a friss hajtások fejlődésekor van az egyik legjobb időpont, hogy lombtrágyázz! Mert ilyenkor a leghatékonyabb. Sokszor előfordul tavasszal, hogy a levelek a hajtásvégen sárgák. Ez egyértelmű jele annak, hogy ideje elővenni a permetezőt, és gyorsan beavatkozni.
Néhány éve én is addig-addig halogattam a lombtárgyázást a szivarfánál, míg a nyári magas UV beköszöntött és a sárgulásból bizony egy megperzselt, vegetáló fa lett. Hiszen a fejlődés helyett a túlélésre kellett koncentrálnia.
Permetezd két hetente bármilyen növényed, legalább 5-6 alkalommal az alábbi koktéllal, hogy meggyógyuljon nyárig:
- 10 liter vízhez adj
- 2 dl GardenMix lombtrágyát
- + 20 ml Humin Garden Sol-t
Ez egy átmeneti segítség, amíg a talajból történő tápanyagfelvétel helyre nem áll. A GardenMix mikroelemekkel támogatja a klorofilképzést, a huminsav pedig segíti ezek bejutását a növénybe –gyorsan és hatékonyan.
Ugyanígy az örökzöldeknél is!
A közösségi oldalakon ilyenkor tavasszal se száma, se szeri annak a kérdésnek, hogy „mi baja,
- a korallberkenyének,
- a babérmeggynek
- a leylandi ciprusnak…?”
A komment szekció pedig telis-tele van fél információkkal és fél megoldásokkal, mint a keserűsós lombtrágyázás… ami pl. csak a magnéziumhiányra ad egy megoldás. Ezért is érdemes inkább összetett megoldást választani, mint a GardenMix, ami többféle nyomelemet és mikroelemet is képes pótolni.
És… ne feledd: egy permetezés, nem permetezés! Ne várd a csodát egyetlen fújás után; hiszen a permetlevek maximum 2% -os oldatok.
A GardenMix sokkal több, mint egy sima mikroelem lombtrágya!
✅ Réz + kén hatóanyagai révén nem csak táplál, hanem védelmet is nyújt.
- Az 5% kén (S) a levél felszínén 24 órán belül 90%-kal lassítja a gombasejtek légzését.
- A kelátolt 2%-nyi réz (Cu) belülről hat, destabilizálja a gombák fehérjéit.
- Emellett 11% foszfor-pentoxidot (P₂O₅) is tartalmaz, amely segíti az ATP (energia) képzést –
kulcsfontosságú, amikor a növény immunrendszere működésbe lép.
A GardenMix abban segít, hogy a növény akkor is tudjon védekezni, ha a talajból épp nem tudja felépíteni magát. Ennek lehet oka a tápanyaghiány, nem megfelelő talaj pH vagy vízhiány is.
A GardenMix lombtrágya olyan, mint egy célzott étrendkiegészítő az embernek: aktiválja az immunitást, miközben segít visszaszorítani a kórokozókat.
És persze zöldít is!
Ha van olyan lombhullató növényed vagy az örökzölded, ami kicsit le van maradva a többiekhez képest, érdemes egy kis extra törődést adni neki. Babusgasd nyugodtan: kéthavonta kapjon egy adag szerves trágyás tápanyagot is, például a DCM Szerves növénytáp fenyőkhöz és egyéb
örökzöldekhez (1,5 kg), és permetezd többször nyáron is huminsavval és GardenMixxel. Egy kis odafigyeléssel szépen be fogja hozni a lemaradást, és idővel épp olyan életerős lesz, mint a többi.
Segítsd a sárguló, gyenge, beteg örökzöldeket lombtrágyával, de ne feledd, hogy ez nem helyettesíti a talajból történő tápanyagpótlást!
De használhatod rózsáknál, szőlőnél, gyümölcsfáknál, díszfáknál és a konyhakertben is, a hosszabb tenyészidőben nevelkedő zöldségféléknél ( burgonya, paprika…)