Csodás tavaszi napsütésben telik a vasárnap, amikor ezeket a sorokat írom. Ennél jobb időt el sem lehet képzelni a kertészkedéshez! Ám, ahogy az már lenni szokott, az előrejelzések szerint március 15. körül kisebb lehűlés és némi csapadék várható.
Sajnos azonban nem „kicsire” lenne szüksége a talajnak, hanem rengeteg esőre, mert a hónapok óta tartó aszály továbbra is hatalmas gondot okoz.
Tudom, télen nehéz elhinni, hogy aszály van, de ha jobban belegondolsz számottevő csapadék sem eső, sem hó formájában nem hullott az elmúlt hónapokban. Ez bizony komoly gond a növények számára, mert a talaj vízkészletek lecsökkentek, a rendkívül mélyen található maradék nedvességet pedig a 60-80 cm-es gyökérzetű növények se biztos, hogy elérik!
Indítsd el a kerti szezont a legfontosabb lépéssel!
Ha még nem üzemelted be a kerti csapot és a kutakat, itt az ideje, hogy egy alapos áztató öntözéssel pótold a hiányzó nedvességet!
A legtöbb növényen egyelőre nem látszik a vízhiány (hiszen még nem indult el a melegedés), és azokon a gyepeken sem, amelyeket az elmúlt 2-3 évben rendszeresen szerves trágyával és Humin Gardennel kezeltek, mert így ezek a talajok képesek voltak szivacs módjára felszívni és megtartani azt a kevés kis vizet, ami a téli csapadékokból származott.
Azonban azok a kertek, ahol nem figyeltek a szárazságtűrő képesség erősítésére, most igen rossz állapotban vannak. A hirtelen felmelegedés miatt az örökzöldek erőteljes párologtatásba kezdenek, és ha a talajnedvesség hiányzik, legyengülnek, fogékonyabbá válnak a betegségekre.
Mit tegyél most?
✅ Alaposan öntözd be a kerted! Ne kezdd el a tápanyagpótlást addig, amíg a talaj nincs megfelelően átnedvesítve.
✅ Ha elegendő a talajnedvesség, jöhet az első tavaszi tápanyag-utánpótlás.
✅ Ha március végén, április elején gyepszellőztetést tervezel, előtte mindenképp gondoskodj a föld nedvességtartalmának feltöltéséről és a tápanyagokról!
✅ A sövénynyírásnak is neki lehet fogni, de ha száraz, poros a növényzet, először érdemes slaggal lemosni az örökzöldeket, majd másnap nekiállni a vágásnak. Ezáltal elkerülheted a kellemetlen porfelhőt, ami a sövénynyíráskor keletkezne.
✅ Az örökzöldek formázása után javasolt a GardenMix (réz+ kén hatóanyaggal) lombtrágyás permetezés is, hogy a sebzéseken át ne tudjanak a gombaspórák bejutni. Ha viszont van már valami fertőzési tünet akár a babérmeggyen, akár a koraberkenyén, akkor ne halogasd az ismétlő permetezést, különben jelentős lombvesztés lesz a vége.
✅ A gyümölcsfákat, díszfákat, évelő kert se hagyd ki az öntözésből mielőtt neki fogsz kertészkedni. … vagy utána gondoskodj róla, hogy alaposan beáztass minden növényt, mert a tápanyag csak akkor jut le a gyökérzónába, ha van ami oda eljuttatja.
A tavasz nem a spórolás ideje
Ne spórolj a szerves anyagokkal, huminsavval mert a tápanyaggal jól ellátott növények sokkal ellenállóbbak az időjárás szélsőségeivel szemben. Tudod te is jól, ha éhes vagy, fáradékonyabb és türelmetlenebb leszel – a kerted is ugyanígy működik!
Most van itt az idő, hogy megalapozd az egész szezon egészségét és szépségét!
Jövő héten a gyepszellőztetéshez készülünk, de előtte még a gyomirtás lesz a fókuszban.
Jó kertészkedést kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök