Blog

Sárguló fák: így gyógyítsd meg őket!

2025.06.18 17:57
Sárguló fák: így gyógyítsd meg őket!

Hozzá vagyunk szokva, hogy a gyep esetében szinte mindig könnyen jön a látványos változás, a gyógyulás, ezért nagyon nehezen viseljük, hogy a bokroknál, fáknál bizony türelemmel kell lenni.
(de ha arányaiban belegondolsz, hogy mekkora egy fű, mint növény és mekkora egy fa… talán érhető, hogy lassabban mennek végbe a folyamatok)

A fák esetében nem ritka, hogy egy egész év is kell ahhoz, hogy kiheverjen egy ilyen problémát.

Mivel ez egy lassú folyamat, sokszor csak véletlenül, évek múlva derül ki, hogy bevált a tanácsom és helyrejött a növény. Ilyen volt Ádám esete is, amikor 2 évet küzdött a leylandi ciprusaival, majd most egy másik növény kapcsán került szóba, hogy azok szépen helyrejöttek.
Most egy sárguló szivarfa miatt keresett meg…

A klorózis kezelése

Az erősen sárgult, klorózisos állapotban levő fákat ugyanúgy kell kezelni, mint az örökzöldeket: gyorssegély a levélzeten keresztül, hogy megelőzd a lombvesztést, és tápanyagfeltöltés a talajon keresztül, hogy helyre álljon a tápanyagháztartás.


Talaj beöntözés:

  • fúrd körbe a fa koronacsurgója körül a földet (1 cm-es átmérőjű, 40 cm mélylyukakkal 10 cm-enként)
  • öntözd be alaposan tápanyaggal:

10 liter vízhez önts 250 ml Humin Garden Sol talajkondicionálót , 100 ml Myr Magnéziumot, 50 ml Amalgerolt és 200 ml Esstence Origo-t

  • amennyiben megolható, szórj ki szerves anyagot is

 

Lombpermetezés:


A levélzetet permetezd meg az alábbi lombtrágya koktéllal:
10 liter vízhez adj 2 dl GardenMix lombtrágyát és 20 ml Humin Garden Sol kondicionálót.
Levélsárgulás esetén nincs mire várnod! A tünetek sok esetben évekig rejtve maradnak, majd hirtelen, látszólag minden előjel nélkül jelentkeznek. A klorózis már egy előrehaladott állapotot jelez. Ha nem kezeled azonnal a helyzetet, a növény ledobja a lombját és a felépülés sokkal vontatottabb lesz, vagy akár visszafordíthatatlan károk is keletkezhetnek.

 

Mitől alakul ki a növény levélsárgulása?


A klorózis nem egy önálló betegség, hanem egy mögöttes probléma tünete, és gyakran jelzi a növény valamilyen tápanyaghiányát, talajproblémáját vagy külső környezeti stresszt.
A klorózis fő okai és tünetei:


1. Vashiány

  • Miért? A vas mobilis elem a növényekben, ezért a növény a legfiatalabb,
    legaktívabban növekvő levelekben használja fel először. A vas
    elengedhetetlen a klorofill szintéziséhez, ezért vashiányos állapotban a
    növény nem tud elegendő zöld pigmentet előállítani.
  • Tünetek: A legfrissebb, csúcs hajtások levelein jelenik meg először. A levelek erek közötti része sárgul, miközben az erek zöldek maradnak.

2. Magnéziumhiány

  • Miért? A magnézium a klorofill központi eleme, ezért annak hiánya a
    klorofilltermelés csökkenését eredményezi.
  • Tünetek: A levelek pereme kezd el elsőként sárgulni, majd a sárgulás
    fokozatosan átterjedhet a levél közepére. A levelek közepe zöld marad,
    miközben a szélük világos sárgává válik. Főleg a fiatal leveleket érinti, későbba sárgulás mellett kis barna foltok is megjelennek a levél szélein.

3. Nitrogénhiány

  • Miért? A nitrogén alapvető fontosságú a növények növekedéséhez és a fehérjék szintéziséhez. Nitrogénhiány esetén a növény nem tudja fenntartani a megfelelő klorofill mennyiséget, és csökken a fotoszintézis hatékonysága.
  • Tünetek: Egységes, sárga színű levélsárgulás, amely az idősebb leveleken kezdődik, mivel a nitrogén a növényben mozgékony, és az idősebb levelekből szállítódik át a fiatalabbakba.

4. Kénhiány

  • Miért? A kén fontos szerepet játszik az aminosavak és fehérjék szintézisében. A kénhiány csökkenti a klorofill-termelést, mivel a növény nem tudja megfelelően előállítani az enzimatikus folyamatokat.
  • Tünetek: A sárgulás általában a fiatalabb leveleken jelenik meg először, mivela kén nem mobilis elem, és a növény a fiatalabb levelekből vonja el a szükséges tápanyagot.


5. Magas pH (lúgos talaj)

  • Miért? A magas pH-értékű talajban a vas és más mikroelemek (mint például a mangán és a cink) oldhatósága csökken, így a növény nem képes megfelelően felvenni őket, még akkor sem, ha a talajban ezek az elemek jelen vannak.
  • Tünetek: A klorózis gyakran a fiatal leveleken jelentkezik először, és tipikusan érközi sárgulás formájában mutatkozik, mint a vashiány esetében.


Ezek mellett még okozhatja a sárgulást: a talaj tömörödöttsége, a rossz vízháztartás (pl.pangó víz, amiben fuldokolnak a gyökerek) vagy akár a talajrétegződés is (amikor évek alatt elér a gyökérzet a tömörödött, oxigénhiányos vagy sófelhalmozódásos talajrétegekhez).


Sokszor nehéz ránézésre megmondani, hogy a növénynek, fáknak milyen tápanyaghiánya van, de általában a szerves trágya és a Humin Garden komplexitása meg szokta oldani.


Ne sumákold el a permetezést!


A permetezéssel életben tartod a fotoszintézist, hogy képes legyen a levélzet a biokémiai folyamatokat ellátni, mert ha nem képes, akkor a magas UV miatt megsérül, megperzselődik és lehullik.

Miért perzselődik le a sárga levél nyáron?


A klorofill nemcsak a növény zöld színéért felelős színtest, hanem kulcsfontosságú szerepe van a fényenergia átalakításában is.
Amikor egy levél elsárgul (vagyis kevés benne a klorofill), már nem képes hatékonyan felhasználni a napfényt. Ilyenkor több fény – különösen az erős nyári UV-sugárzás – jut át a levél szövetein, amelyek így kevésbé védettek a napsugárzás káros hatásaival szemben. A védelem nélküli levélszövetek emiatt:

  • kiszáradnak, a sejtfalak sérülnek,
  • a kloroplasztiszok (a zöld színt adó sejtszervecskék) lebomlanak, a levél színe tovább
    fakul,
  • végül szövetelhalás indul el, amit perzselésként tapasztalunk.

Ezért különösen nyáron, nagy UV-terhelés mellett, a sárga levelek egyszerűen „leégnek”, mintha napégést szenvednének. A végeredmény: barnulás, szélperzselés, majd idő előtti levélhullás – még a nyár közepén.


Mi a megoldás?


A klorózis kezelése mindig az ok feltárásával kezdődik. A tapasztalatok alapján azonban a leggyakrabban nem egyetlen tápanyag hiányzik, hanem a felvételi feltételek nem megfelelőek. Ezért nem elég csak vasat vagy nitrogént pótolni, hanem komplexen kell javítani a talaj fizikai és biológiai állapotát is.


A Humin Garden Sol alkalmazása ebben segít:

  • javítja a talajszerkezetet, levegőzést,
  • kelátképzőként segíti a vas, cink, réz felvételét,
  • támogatja a gyökérzónában élő mikroorganizmusokat,
  • oldott formája révén gyorsan eljut a gyökerekhez.


A kezelést érdemes kiegészíteni mikrobiológiai készítménnyel (pl. Esstence Origo), valamint célzott magnézium és nitrogén utánpótlással. A lombtrágyás kiegészítés (pl. GardenMix + Humin Garden Sol permet) a levélklorózis enyhítésére is gyors segítséget ad.


Bősz Ádám szivarfája például ezzel a módszerrel jött nagyon szépen helyre!

Egészséges, tápanyagban dúskáló fákat kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök

Mi okozza a levélsárgulást az ábrafa esetében?

Már tavaly sem volt méregzöld a levele?

 

 

Tudod miért sárgulnak a növényeid meszes talajon?

Magyarország talajainak jelentős részét, mintegy bő 50%-át meszes talajok alkotják? Könnyen lehet, hogy a tiéd is ebbe a felébe tartozik.