A gyerekdal azt mondja, hogy „tavaszi szél vizet áraszt”, de mi csak homokverést és porfelhőt kapunk helyette. Továbbra is aszály van, és bár ne lenne igazam, de már a csapból is ez folyik…
Amikor már Gulyás Marci is felül erre a témára, elhiheted, hogy komoly a gond, porszáraz a helyzet.
Attól függetlenül, hogy mit gondolsz erről a csatornáról, érdemes megnézned ezt a riportot, mert kiváló szakértőkkel beszélget a helyzet komolyságáról és a megoldási lehetőségekről.
A valaha volt legnagyobb aszály várható – lép végre a kormány?
Sajnos a kő kemény valósággal fogsz a riportban találkozni, ha érdekel mi a helyzet és mire számíthatunk.
Már most tavasszal is szoktasd hozzá a gyepet, hogy nem kap minden nap vizet!
Ritkább, de kiadósabb locsolással arra sarkallhatod a füvet, hogy mélyebb gyökérzetet neveljen, nyújtózzon lefelé a lehúzódó nedvesség felé.
Tápanyagszórás után 3 napi öntözz bőségesen, hogy beoldódjon a talajba, de utána kapcsold ki az öntözőt és csak 3-4 nap múlva locsold meg újra. Ekkor ismét bőségesen kapjon vizet, majd 3-4 nap szünet a következő locsolásig.
Folytasd így a regeneráció végéig, majd állítsd be az öntöző programot heti 2 locsolásra (homokon esetleg 3). Ha kevés, inkább a perceken emelj, ne az öntözésszámon.
A kánikula beköszöntéig a heti 2 (max. 3) öntözésnek minden talajtípuson elegendőnek kell lennie.
És mit tehetsz még most, hogy felkészítsd a kertedet az előttünk álló kemény hónapokra?
-
Mulcsozz, mulcsozz, mulcsozz!
A talaj takarása most fontosabb, mint valaha. A szerves mulcsréteg segít megőrizni a nedvességet, csökkenti a párolgást és hűti a talajt. Egyúttal véd a gyomosodástól is, így kevesebb gondod lesz a nyáron. Ha teheted, használj komposztált kéregmulcsot vagy faaprítékot – ezek természetesen lebomlanak, és közben még táplálják is a talajt.
-
Telepíts víztakarékos, szárazságtűrő növényeket.
A hagyományos dísznövények és vízigényes fák(császárfa) helyett fontold meg, hogy egyes ágyásokba mediterrán típusú, alacsony fenntartású évelőket vagy fákat ültess. A levendula, zsálya, cickafark, díszfüvek és egyes varjúhájfélék például fantasztikusan bírják a meleget, minimális vízigény mellett is szépek és virágosak maradnak.
-
Gondolkodj ökológiailag.
Ha már tápanyag-utánpótlás, akkor huminsav, komposzt, Esstence Origo gilisztahumusz – ezek nemcsak a növényeidet, hanem a talaj életét is támogatják. Az élő talaj sokkal ellenállóbb az aszállyal szemben, mert képes jobban megtartani a vizet, és a növények is egészségesebben fejlődnek benne.
-
Használd ki a hajnali órákat!
Akár locsolsz, akár tápanyagot juttatsz ki, a kora reggeli órák a legideálisabbak. Ilyenkor a párolgási veszteség még minimális, a talaj pedig befogadóbb – így minden csepp víz és minden gramm tápanyag hasznosul.
-
Figyeld a talajt, ne csak a növényeket.
Túl gyakran csak a növények állapotát nézzük, de a kulcs mindig a talajban rejlik. Ha porzik, repedezik vagy szürkés, élettelennek tűnik, akkor ideje beavatkozni. Egy jó adag komposzt, egy kis humusz-utánpótlás, vagy akár a talajéletet segítő mikrobák visszajuttatása csodákra képes – hosszú távon ez mentheti meg a kertedet.
Összefoglalva: most dől el, milyen lesz a kerted nyáron. Aki most előrelátó és tesz az egészséges talajért, a mély gyökérzetért, és bevezeti az ésszerű vízhasználatot, az nemcsak túléli az aszályos időszakot – hanem virágzó, élhető kerttel örvendeztetheti meg magát és a családját.
Alapozd meg a kerted jó talaját, hogy az előttünk álló aszály kihívásait sikerrel vedd a nyáron!
Orsi és a Kertfüvesítés webáruház csapata