Blog

Mi vár ránk 2025-ben a kertben?

2025.01.26 16:37
Mi vár ránk 2025-ben a kertben?

A tél a tervezés és felkészülés időszaka az előrelátók számára – ezért arra invitállak ma, hogy gondolkodjunk együtt, mit tanulhatunk a klímaváltozás kihívásaiból! Megszokhattad már, hogy ilyenkor hozok néhány bővebb témát, egy kis tudományt, megosztva mások meglátásait is veled. Szerintem érdemes szembenézni a valósággal és időben felkészülni arra, ami ránk vár.

Ezúttal Prof. Dr. Rácz Lajos klímatörténész egyik izgalmas előadását ajánlom figyelmedbe: „A honfoglalók a klímaváltozás miatt jöttek?” Az előadást itt találjátok. Ha a történelmi összefüggések helyett inkább a jelen és a jövő érdekel, ugorj az 54:57 perchez, ahol a Kárpát-medence klímájáról hallhatsz izgalmas és elgondolkodtató megállapításokat. Mindenképpen szakíts időt rá, mert sok fontos tanulságot vonhatsz le belőle.

Ha kicsit könnyedebb szemmel nézzük, a klímaváltozás nem csupán probléma, hanem egyfajta kihívás is. A megszokott, berögzült kertápolási szokásokat ideje elengedni, és új módszerekkel alkalmazkodni a változó körülményekhez. Ha nem figyelsz arra, hogy árnyékos kerted legyen, vízmegtartó talajjal és olyan növényekkel, amelyek jól tűrik a magas nyári UV-sugárzást, komoly problémákra számíthatsz. Én már ősszel elkezdtem telepíteni olyan fákat és bokrokat, amelyek nemcsak szépek, hanem hasznosak is. Felszámoltam egy kisebb füves részt, és visszaállítom a helyére a 10 évvel ezelőtti haszonkertet. Ahol pedig megmarad a gyep, azt professzionálisan fogjuk gondozni.

Kérdezz-felelek rovat

Csaba nemrég írt nekem a következő problémával: „Tavaly brutális rozsdagomba fertőzéssel küzdöttem, olyannyira, hogy a robotfűnyírót is le kellett állítanom a szezon közepén. Semmilyen gombaölő nem segített. Mit tehetnék?”

A válaszom: A rozsdagomba általában tápanyagban szegény, levegőtlen talajon jelenik meg. A fűfajta érzékenysége szintén fontos tényező. Például a réti perje különösen hajlamos arra, hogy ősszel lappangva megjelenjen benne a rozsdagomba, ami tavasszal könnyen elharapózhat.

Ha réti perje dominál a gyepedben, különösen fontos a tavaszi indításra odafigyelni. Azok, akik a téli felkészítést kihagyták, tavasszal komoly gondokkal szembesülhetnek.

Mit tegyél most, ha rozsdagombával találkozol?

  1. Permetezz mielőbb, ahogy az időjárás engedi (5°C felett, a déli órákban) Switch 62,5 WG-vel (10 g/100 m²) és Humin Garden Sol-lal (125 ml) 10 liter vízhez.
  2. Ismételd meg 2-3 hét múlva a Humin Garden Sol kondicionáló permetezést vegyszer nélkül, hogy erősítsd a gyepet és megelőzd az újabb fertőzéseket.
  3. A gyepszellőztetést viszont csak akkor csináld meg tavasszal, ha a rozsdagombát már kikezelted, hogy ne terjeszd tovább a fertőzést az ép állományban.
  4. Ne hagyd ki a talajjavítókat és a talajoltást, például az Esscence Origo használatával tavasszal, nyáron és kora ősszel.
  5. A fűfajta cseréje is szóba jöhet, ha újrafüvesítésben gondolkodsz, de önmagában ez nem oldja meg a problémát.

Podcastek amiket ajánlok szíves figyelmetekbe:

A honfoglalók a klímaváltozás miatt jöttek? - Rácz Lajos történész

Hogyan ne haljunk ki? Rácz Lajos környezettörténész és Gál Tamás klímakutató válaszol

 

Ne feledd

Minden kert egyedi, így minden probléma egyedi megoldást kíván. Küldd el bátran a kérdéseidet, és segítek megtalálni a legjobb megoldást!

Vigyázz a kertedre, és ne feledd: a változással együttműködni mindig hatékonyabb, mint ellene küzdeni. 😊

Molnár Gábor Éva

Felismered a rozsdagombát a gyepben?

Rozsdagomba kezelése és a megkésett gyepszellőztetés esete legyen számodra elkerülendő példa.

 Gomba vagy nem gomba? Avagy a megelőzés hatékony módszere

A májusi esők és az óvatos felmelegedés a sárga foltoknak kedvezett, nem a kertészkedőknek.