Blog

Mennyi eső esett nálatok?

2024.10.13 18:04

Vajon te meg tudod mondani pontosan, hogy mennyi eső esik nálatok amikor elered az égi áldás? 

Hiszen ettől függ, mikor kell bekapcsolnod az öntözést, és hogy mennyit kell locsolnod ezután. Ez az egyik legfontosabb dolog, amivel mostanában tisztában kell lenned, hiszen itt a gyepszellőztetés ideje, és a tápanyagszórásé is, amit öntözni kell valamennyire.

De ne kapkodd el a gyepszellőztetést!

A munkálatoknak csak felszáradt talajon szabad nekiállni, különben a kés belemar a zöld részekbe és azt csupálja ki az elhalt sárga levelek helyett.

Türelemre intelek. Várd meg amíg kicsit jobb lesz az időjárás és beszivárog a talajba a napokban hullott csapadék! Nem vagy elkésve semmiről.

Addig is, ha még nem tetted, beszerezheted a szükséges őszi tápanyagokat a munkához, most kedvező áron a beszállító jóvoltából.
25 kg DCM Grass Care 400 m2 területre elég, a 10 kg őszi káliumos pedig 200 m2 területre.

 

Használj csapadékmérőt!

Ahhoz, hogy jó döntéseket tudj hozni, tudnod kell, hogy a te kertedre mennyi csapadék hullott. Nálunk Mórahalmon napok óta esik, de vasárnap délig még csak 30 ml-t gyűjtött össze a vízmérő. Ez három bőséges öntözésnyi mennyiség normális őszi időjárási viszonyok között, azaz egy jó hétig nem kell locsolni biztosan. Nálunk olyan helyen van, ahol szabadon bele tud hullani a víz és szem előtt is van.

 

Legjobb, amit tehetsz most!

Érdemes kikapcsolnod az automatát, és nem hagyatkozni az esőérzékelőre, mert ha az nincs jól beállítva vagy nincs ellenőrizve, pont olyan, mintha nem is lenne.

A vízmérő mellett a másik fontos eszközöd egy 25-30 cm-es csavarhúzó lesz, amivel azt tudod megnézni, mennyire van elázva a föld (a 10 cm-es csavarhúzó csak felszíni tapogatózásra jó, így abból nem biztos, hogy jó döntéseket hozol).

 

Szüksége van-e a kertednek a most annyira divatos homokolásra?

A homokszórás, vagyis a topdressing a kiskertekben egy évtizede kezdett elterjedni, amikor a sportpályák gyepkarbantartási technikáit átvették a magánkertek is.

Számos előnye mellett vannak hátrányai is:

  • jó sok munka (és persze kivitelezési költség)
  • speciális szerszámok nélkül jó sokáig tart
  • emeli a talajszintet ( ahol arra nincs szükség)
  • és a legszomorúbb, hogy a homok nem oldja meg a talajtömörödést.

Akkor mire lehet jó a te kertedben a kvarchomok?

  1. Ha az esőzések után lassan tűnik el a víz a talaj felszínéről, érdemes vasvillával vagy fúróval sűrű kötésben (kb. 10x15 cm) lyukakat készíteni, majd száraz kvarchomokkal felszórni a területet, hogy a homok be tudjon peregni a lyukakba. A megálló víz azt jelzi, hogy a talaj ’’nagyon tömörödött”, ezért fontos fizikailag meglazítani a lyukakkal és a homokkal. Így a talaj lélegezni kezd, és a tápanyag is könnyebben beszivárog a gyökérzónába.

 

  1. Ha árnyékos, könnyen mohásodó területek vannak a kertedben, szórd fel 0,5 -1 cm vastagon homokkal, akár évente kétszer is, hogy visszaszorítsd a mohát.

 

  1. Ha gyepfoltozásra van szükséged, a napsütötte részeken készíts egy homokos takarást, amelyet 50-50%-ban keversz virágfölddel. Ez segít abban, hogy kevesebb öntözéssel is nedvesen tudd tartani a magocskákat.

Na de, mit ajánlok a homokos dressingelés helyett akkor?

Mivel a 250- 500 m2-es vagy még nagyobb egybefüggő területre a felszórás komoly munka, érdemes átgondolni mielőtt belevágod a fejszédet, hogy valóban jó megoldást nyújt-e számodra.

Persze, egy kis foltozásnál jó lehet ideiglenesen, és házi módszerekkel is meg lehet csinálni kötött talajon, csak idő és energia kérdése.

Homokos talajra viszont nevetséges ezt a módszert ajánlani, pedig a homok is össze tud állni betonkeménységűre.

 

Szerintem a legjobb és hosszútávon  megbízható megoldás a talajjavításra, ha szerves anyagokkal és KOKTÉLOS talajoltással javítod a föld szerkezetét. Ha életet költöztetsz a talajba, élőként és élettérként fog viselkedni. Hosszú távon ez lesz a kifizetőbb.

Hamarosan készítek egy videót, amiben megmutatom, hogy a mórahalmi kertünkben hol olyan a talaj mint a beton, és hol lehet egy könnyű kézmozdulattal teljesen lenyomni a 60 cm-es szúrópálcát a homokföldbe.

Addig is, készülj az őszi megújító munkálatokra, mérd a csapadék mennyiségét és öntözz okosan. 

 

Egészséges talajt és gyors őszi regenerációt kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök

Nagy esőzések  nem várt eredménye: a gyep gombás fertőzései!

Képzeld el magad egy hűvös őszi reggelen a tömött buszon, amire felszáll egy náthás ember, aki köhög, tüsszög, talán még lázas is.

Mire figyelj, ha esőzések után sárga foltok jelennek meg a gyepen

A social média kertészkedős csoportjaiban tömkelegével lehet ilyen, és ehhez hasonló segélykéréseket találni,