Blog

Lehet szeretni a tarackot?

2024.09.01 06:11
Lehet szeretni a tarackot?

Egy izgalmas, új megoldás a láthatáron.

Alapesetben a tarack a gyomoknál van a növényhatározóban, és nem véletlenül, hiszen az egyik leádázabb, legszívósabb mind közül.Viszont ez a szívósság egy igazán becsülendő, hasznos tulajdonság, ha az előnyünkre tudjuk formálni.

Ezt ismerték fel a Barenbrug mérnökei is, amikor előrukkoltak egy új vetőmaggal Magyarországon a Bermudával, amit kifejezetten olyan kertekbe ajánlanak, ami távol van tőlünk (pl. egy nyaraló) és nem tudjuk egész évben gondozni, vagy nem tudunk öntözni.

Ez az újdonság igazából nem is fűmag, hanem egy nemesített csillagpázsit.

Milyen zöld felületet ad ez a csillagpázsit?

Általában a kertekben az ősi, tarackoló csillagpázsit (szürkészöld színű) keseríti meg a kertbarátok életét. Velem együtt még sokan ezt nemes egyszerűséggel csak taracknak hívják, hiszen egy húron pendülnek, bár a virágzatuk eltér.

Rendkívül szívós növény, elképesztően kevés vízzel is elvan, ezért a mediterrán országokban gyakorta látni, hogy ez zöldell egész nagy területeken is.

A nemes fajta gyönyörű zöld színű, szinte mintha valóban fű lenne: bársonyos levélzete van, kiváló mezítlábas használatra is. Csak napos helyre való, de szerintem, ha csak fél napig kap napfényt, azzal is elvan. Viszont az árnyékot egyáltalán nem kedveli.

Szintén hálás tulajdonsága, hogy jól bírja a tiprást, ezért akár kutyás kertben is megállja a helyét. Igaz, nincs róla személyes tapasztalatom, de szerintem a kutyapisit is jól tűri, és a pajor egészen biztosan nem rágja el a gyökérzetét, az ősi fajból kiindulva.

Tápanyag igénye jóval csekélyebb, mint a nemes gyepnek, de ha pázsit helyett vetnéd, számolj vele, hogy ezt is gondozni kell, hogy smaragdzöld legyen!

Egész alacsonyan, akár 2 cm-es magasságon is tarthatod, de érdemes késő tavasszal (az elhalt leveleket kisöpreni) megszellőztetni, ha már a talajhőmérséklet emelkedik és elkezd zöldülni a növény.

Számos előnye mellett van egy óriási hátránya is. Ahogy beköszönt az ősz, és elkezd lehűlni a talaj, a csillagpázsit visszahúzódik és elmegy aludni. Az addig csodaszép zöld felület szalmasárga színt ölt, mint egy aratás utáni búzatábla.

Ezt a komor, kietlen megjelenést nem biztos, hogy szívesen nézegeti az ember az otthonában, de egy nyaralóban, hétvégi háznál ahol télen nem nagyon jársz, szerintem jó kompromisszum lehet.

Az ellenségből a kertek szövetségese lesz?

Az biztos, hogy szokni kell, és valamit- valamiért fel kell adni, de azoknak, akik kevés gondozással, zöld, taposható, igénytelen gyepet szeretnének ez a tökéletes megoldás.Ez egy kompromisszum, amit sok kertbarát hajlandó megtenni az alacsony karbantartásért cserébe: 6 hónapig ragyogó, szép zöld kert, aztán 6 hónapig élettelen sárga a kert.

Ha ennek ellenére kedvet kaptál hozzá, akkor nézzük hogyan lehet csillagpázsitos gyeped?

Mikor kell vetni a csillagpázsitot?

Augusztus közepén igazából már a vetési idő vége felé járunk, mert ez a magocska piszkosul a meleget szereti. Ha eljátszottál a gondolattal, akkor nyárra tervezd a vetést!

A csillagpázsitot csak nyáron vetheted, nem fog kikelni tavasszal, de ősszel sem, amikor elkezd hülni a talaj.

A vetés során pont úgy kell eljárnod, mintha füvet vetnél. Szükség lesz a kelesztő öntözésre, tápanyagozásra és egy jó adag lelkierőre, mert a 30-40 nap alatt beálló állomány mire igazán szép lesz, fogja magát és ősszel elmegy aludni. Füvesítésnél ilyenkor kap szívrohamot az ember, de erre készülj fel, minden rendben lesz vele a látványtól függetlenül.

Janowszky Zsolt tavaly nyáron elszórta a magot az utcai frontra teszt gyanánt. Azt állítja, hogy tavasz óta csodaszép zöld az egész terület, pedig csak háromszor öntözte meg mostanáig. Nem tudom, hogy mennyi eső esett Szarvason ez idő alatt, de a mérnök úr tapasztalata számomra hiteles forrás.

Ahogy változik a klímánk, még akár nálunk is előfordulhat, mint a mediterrán vidéken és az év nagy részében zöld lehet a csillagpázsit. Érdemes megfontolnia annak, aki régóta küzd a porral az udvaron, a játszótéren vagy a kutyák futkosó helyén…

Ha pedig döntöttél, és kipróbálod, rendeld meg és figyelj oda, mert csak 18 fok feletti talajhőmérsékleten kel ki! 

 

Jó munkát, és szép zöld csillagpázsitot kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök

HOGYAN TUDSZ ŐSGYEPET CSINÁLNI A SAJÁT KERTEDBEN?

Nemrégiben jelentkezett nálunk egy hölgy, aki az ősgyep szerelmeseként kért tőlünk tanácsot. Van nekik egy szántóföldszerű tanyaudvaruk, de ők nem foglalkoznak gazdasággal.

MGÉ
MGÉ
2017.02.11 11:19
ŐSGYEPSZERŰ FÜVEK KIALAKÍTÁS

Gyep tekintetében nem mindenki számára az a fontos, hogy minden fűszál egy színben, egyforma magasságban és minden évszakban, egyforma habitusban pompázzon. Erre nem is feltétlenül van szükség, hiszen úgy is lehet a gyep gyönyörű, hogy nem mindenütt tökéletesen egyforma. Mindenkinek mást jelent a szép. És ez így van jól!