Blog

Kemény öntözővíz titkos pusztítása a kertedben

2025.05.21 09:28
Kemény öntözővíz titkos pusztítása a kertedben

Napokban a kezembe akadt egy régebbi email, amiben egy vásárlóm küldött egy víz-vizsgálati labor elemzést.

Az öntözés tudományáról is könyveket lehetne írni, ezért ma csak a legszükségesebb dolgokra térünk ki ahhoz, hogy megértsd a problémát.

Köztudott, hogy az ország jelentős részén kemény a víz. A vezetékes víz ugyan átesik bizonyos színtű kezelésen, így mérsékelten lesz lúgos és a benne oldott sók egy részét is kicsapatják kémiai úton, de a fúrt kutakból származó víz szinte minden esetben kezeletlen.

Bizonyára láttál már fotón, vagy élőben olyan vízcsövet, aminek szinte a teljes keresztmetszetében kicsapódott a vízkő. Nem kell sokat agyalni rajta, hogy belásd ha ott állandó áramlás közben ki tud rakódni az üledék, akkor ott is ki fog, ahova az a víz végül kerül.

A saját kertemben is minden évben „megcsodálhatom” ezt a jelenséget a törzses bazsarózsafa nagy, haragoszöld színű levelein, ahogy a ráfröccsenő öntözővíz szép módszeresen beteríti ilyen „só cseppekkel”.

És sajnos a víz ásványianyagtartalma szervetlen sók formájában kerül a kertbe, amit a növények nem tudnak hasznosítani.

Mi is ez az üledék, és miért baj, hogy ott van?

A kemény, lúgos öntözővízben rengeteg ásványi anyag (főleg kalcium, magnézium, klorid) található. Ezek a víz elpárolgása után ott maradnak a leveleken, kavicson, mulcson – és bizony, idővel a talajban is lerakódnak. A nagy levelű, sötét lombú növények (mint a bazsarózsa, magnólia, babérmeggy) különösen hajlamosak erre a jelenségre, hiszen a vízcseppek ott látványosan „kicsapódnak”.

A kemény vízben lévő ásványok az évek alatt a talaj felszínén beindítják a kérgesedés folyamatát, a talajba bemosódva pedig egy „láthatatlan páncélt” képeznek a gyökérzónában, ami akadályozza a víz, a levegő és a tápanyagok áramlását. Ezért lesz a gyep fakóbb, a növények gyengébbek, a zöldségek termése kevesebb – és ezért sárgulnak a levelek is!

Azaz a kemény öntözővíz:

  • a talajfelszínt kérgesíti, fizikai akadályt képezve a víz, a levegő és a tápanyagok számára.
  • a talaj pH-ját megemeli (lúgosít)- ami gátolja a vas, a cink, vagy a réz felszívódását, és így hiánytünetekhez vezethet.
  • és sófelhalmozódást okozhat, és a magas nátrium- vagy kloridtartalom károsíthatja a növények gyökérzetét, ami fejlődési problémákhoz vezet.

Tudtad? Ha a talajnak magas a kalcium és a magnéziumtartalma, keményebbé, tömörödöttebbé válik. 

A kerted esetében a kérgesedést nem úgy kell elképzelni, mint egy fánál, hogy egy egyre vastagodó réteg kerül a talajra, bár a növényeken megjelenő sófoltok egyértelmű jelei a kalcium-karbonát és más ásványianyagok jelenlétének. Itt sokkal inkább a talaj felső néhány cm-es rétegében képződik az az áthatolhatatlan és láthatatlan sópárna, ami számos kihívást okoz majd idővel.

Márpedig öntözni kell.

Mi a megoldás akkor?

A talaj pH-ját nem egyszerű megváltoztatni, és a vízzel se tehetsz sokat, hacsak nem építesz magadnak egy mini vízkezelőművet…

  • Játszhatsz olyan megoldásokkal, mint az esővíz gyűjtése és öntözésre való felhasználása, bár ehhez is komoly beruházásra van szükséged, és lehet, hogy kivitelezhetetlen az egész kertre nézve. Ráadásul, amikor a legnagyobb szükség van a vízre, akkor nincs égi áldás.
  • Jó módszer lehet az öntözési gyakorlat megváltoztatása, a ritkábban, nagyobb mennyiséggel való öntözés segíthet abban, hogy a víz átmosódjon a gyökérzónán, és a mélyebb talajrétegekben üljenek ki az ásványisók. Ennek a módszernek a másik előnye, hogy a növényeidet is szárasságtűrőbbé teszi, megtanulják, hogy a víz mélyen van a talajban és nagyobb gyökérzetet nevelnek.

De a legjobb, ha aktívan teszel azért, hogy a szervetlen ásványi anyagok ne tudjanak ledepózódni a kerted talajában.

Ehhez kiváló megoldás a Humin Garden rendszeres használata. A huminsav több fronton segít megakadályozni az öntözővízzel kijuttatott ásványi anyagok kedvezőtlen hatásait:

  • Kelátképző hatásával: A huminsavak segítenek a növények számára felvehetővé tenni a vasat, cinket, rezet – így kevesebb lesz a sárga levél, erősebbek a hajtások.
  • Talajszerkezet-javítóként: A talaj víz- és levegőgazdálkodása javul, a gyökerek fellélegeznek.
  • Mobilizálja a kalciumot: A huminsav megakadályozza, hogy a kalcium „kőkemény” lerakódásokat képezzen a talajban vagy a növények felszínén.
  • Segíti a tápanyag-hasznosulást: A tápanyagok és szerves anyagok jobban hasznosulnak, a fulvosavak kontaktszer-hatása miatt, így kevesebb kell belőlük, mégis szebb lesz a kert.
  • A talajélet erősítésével: a Humin Garden nem csak a növényeket táplálja, hanem a talajban élő mikroorganizmusokat is, amelyek anyagcsere folyamataik során képesek „felfalni” a felesleges ásványi anyagokat.

Az Esstence Origo gilisztahumusz talajoltás, a szerves anyagok és a hidrolizált huminsav rendszeres használata segít abban, hogy a kemény öntözővíz negatív hatásait minimalizálni.

Ha te is szoktál fehér vagy szürkés sófoltokat látni a növényeid levelén öntözés után, számolj azzal, hogy ezek a vízzel kijuttatott szervetlen anyagok felhalmozódhatnak és megnehezíthetik a növényeid életét akár néhány év alatt is.

Öntözz okosan, és kerüld el a kemény víz káros hatásait!
Kérgesedésmentes, egészséges kertet kíván
Orsi és a Kertfüvesítés csapata

Esstence Origo a termékeny talaj biztos alapja

Noha a múlt heti zimankó egy kicsit arrébb tolta a kerti szezon kezdetét, semmi sincs elkésve! Ha előrelátó voltál, és mostanáig vártad, hogy a webáruház virtuális polcaira felkerüljön a talajoltáshoz szükséges Esstence Origo, jó hírem van.

Mire figyelj, ha esőzések után sárga foltok jelennek meg a gyepen

A social média kertészkedős csoportjaiban tömkelegével lehet ilyen, és ehhez hasonló segélykéréseket találni,