Blog

Csipkéspoloska, tripsz, atka garázdálkodik a kertedben?

2024.11.15 08:00
Csipkéspoloska, tripsz, atka garázdálkodik a kertedben?

Egy gondos kertész nem hagyja, hogy jövőre a rügyek levelesedése azzal induljon a vegetációba, hogy tele van azonnal minden kártevővel a növény.  

Az idei nyár is olyan volt, hogy még jobban elszaporodtak a rovarkártevők, hiszen nagy volt a légszárazság.

A legjelentősebb őszi kártevők

  • Az atka az egyik, ami leginkább megkeseríti a kertbarátok életét. Jelenlétét sokáig csak finom pókhálószövedék jelzi, amit aztán a levelek sárgulása követ....
  • A másik a csipkéspoloska (Corythucha), ami az elmúlt években a szél szárnyán egyre nagyobb teret hódít, ami szintén hatalmas károkat tud okozni dísz (tölgyfa, szivarfa, platán stb..) és haszonnövényekben egyaránt. Ráadásul nyáron ember legyen a talpán, aki kapásból rájött mi okozza a korai levélhullást. Nyáron az aszályra sok mindent ráfogtunk… a csipkéspoloska mindenhova eljut, akár még a kiteregetett ruhába is beleragadhat és elég kellemetlen a csípése.
  • Harmadik a tripsz, ami ezüstösre szívogatja a növény levelét. Magyarországon mindenütt előfordul a hárs, az orgona, és az éger levelein is. De a díszkertekben leginkább a fagyalsövények esnek áldozatul.

A csipkéspoloska, atka és tripsz közös tulajdonsága, hogy kitűnően alkalmazkodik a szárazsághoz, és a fa kéregrepedéseiben, vagy a levélmaradványok között telel át.

Ezen kártevők, köztük a levéltetvek megjelenését elkerülhetjük (minimalizáljuk), ha időben elvégezzük az alapos lemosó permetezést. Javaslom, hogy most, a levélhullás után is végezz egy kezelést. Emlékezz vissza: az idei tavaszi felmelegedés olyan gyorsan érkezett, hogy a rügyek hamar kipattantak, így nem sok idő maradt a kártevők elleni alapos védekezésre. Én is csak a fatörzseket és a vastagabb ágakat tudtam lekezelni.

 

Így csináld a lemosópermetet: 10 liter vízbe önts 5 dl Plant Guard Oil-t, és alaposan rázd fel a keveréket! (nem elég csak megkavarcolni, mert az olajos hatóanyag hamar felúszik a víz tetejére…)

Ha már a levelek zöme lehullott, bátran nekiállhatsz a lemosózásnak, nem kell megvárnod az utolsó mohikánokat is.

A növényi olaj-emulzió nem vegyszer, bátran permetezhetsz vele akkor is, ha lengedezik a szél, nem lesz bajod tőle.

A kényes helyen lévő fák (pl. a gyepben, vagy térkő mellett) alá teríts kartonlapot, mert az alapos áztató lemosózás miatt foltot hagyhat a lecsorgó készítmény (ha csak megijeszted a permetezővel a fát, akkor pedig nem lesz hatásos…).

 

Minden évben írunk erről az egyre nagyobbra duzzadó problémáról, amit az enyhe telek és a felmelegedő időjárásunk okoz. Ha van fagyal sövényed, orgonád, hársfád, tölgyfád vagy más lombhullatód, ezekben a cikkekben találsz bővebb információkat a kártevők visszaszorításáról.

Sikeres kártevők elleni védekezést kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök

Kevesebb kártevőt akarsz jövőre? Akkor lemosó permetezést ne hagyd ki

Az őszi, kerttisztázó munkálatok legfontosabb célja, hogy felszámoljuk a kártevők búvóhelyeit,

Miért legyen lemosó permetezés a díszkertekben?

???? A növények érzik az időjárás változását, ezért látjuk január legvégén a kerti dísznövények között némelyiket már mozdulni.