Az egyik leggyakoribb kérdés, amit a telefonos konzultáción feltesznek nekem az, hogyan kell a fűmagot elvetni,hogy egyenletesen kikeljen és szép zöld gyep legyen belőle?
Ha biztosra akarsz menni és mélyebben szeretnéd megismerni a füvesítés lépéseit, akkor jó szívvel ajánlom a figyelmedbe a MENTORPROGRAMOT, amelyben segítségedre leszek, hogyan kell a fűmagból hosszantartó, gazmentes, szép zöld pázsitot nevelni.
Kertépítés esetén örök nagy kérdés, hogy gyepszőnyeget terítsenek le, vagy magról vessék a füvet.
A gyepszőnyeg nagy előnye, hogy készen kapod, az előkészített földre szinte csak le kell teríteni és már készen is vagy, azonban jóval drágább megoldás, mint magról vetni.
Röviden, ha nincs időd végig olvasni a cikket:
|
A vetés sikere sok kis apró fortélyon múlik, és tud olyan gyönyörű, egyenletes lenni, mint a gyepszőnyeg.
Melyek ezek a fortélyok?
- a vetési időpont kiválasztása
Alapvetően 2 vetési időszakot különböztetünk meg a tavaszit és az őszit, hiszen sem a téli fagyok, sem a nyári kánikula nem kedvez a csírázásnak.
A tavaszi vetésnél a hideg a legnagyobb ellenség, óvatosan kell megválasztani az időpontját. Általában április elseje -május eleje között a legjobb elszórni a magokat. Így a fagyok már nagy valószínűséggel elkerülik és a talaj már kellően melegszik ahhoz, hogy a csírázás ideális körülmények között indulhasson meg (ha száraz a tavasz, akkor gyakori öntözéssel kell elősegítened a fűmag életre kelését).
Az őszi vetésre a legalkalmasabb augusztus utolsó hete-szeptember első fele. Ilyenkor a nappali hőmérséklet már mérséklődik, és egy csapadékosabb időszak várható, ami szintén kedvez a magok csírázásának. Ebben az időszakban az egyik legnagyobb ellenség a lombhullás. A lehullott levelek könnyen „megfullaszthatják” a friss fűszálakat, ezért az őszi vetésnél gondoskodnod kell a levelek rendszeres(napi) eltakarításáról is.
Az őszi vetés mellett 3 fontos érv szól:
- a megfelelő mag kiválasztása
Sokan esnek abba a hibába, hogy úgy gondolják a fűmag, az csak fűmag. Hadd mutassam be egy másik példával, ha van 3 féle paprika palántád: egy méregerős cseresznye, egy zamatos fehérözön TV és egy kalocsai fűszer paprika, akkor biztos vagyok benne, hogy nem a húsos TV paprikát fogod kiszárítani és ledarálni a halászlébe, hanem a kalocsait. … és az is valószínű, hogy nem a cseresznyepaprikába töltöd a rizses-húst a töltött paprikához.
Ugyan így működik ez a fűmag esetében is. Számos speciális célra kifejlesztett fajta van:
Általában ez utóbbit szoktam a legkevésbé ajánlani, mert tudod, ami mindenre jó az általában semmiben sem kiváló.
Gondold át a választás előtt, hogy az a terület, amit szeretnél befüvesíteni milyen típusú: árnyékos vagy napos, illetve hogy milyen célra szeretnéd a füvesítést, mennyire kell strapabírónak lennie.
A nálunk, illetve az ügyfeleinknél legjobban bevált fajtákat a webshopunkban is megtalálod! Kattints ide értük!
- az előkésztés
Ha az őszi vetés mellett teszed le a voksod, akkor most kell elkezdened rá felkészülni.
Az előkészített talajt hengereléssel egyengesd el. Majd vesd el a magokat (amikor itt az ideje!) és 8-10 napig nagy odafigyeléssel, mérsékelt öntözéssel segítsd a csírázást.
- a fűszálak megerősítése
A vetést követően a legfontosabb feladatod, hogy ideális körülményeket teremts a kikelésükhöz. Ehhez kellő mennyiségű nedvességre lesz először szüksége a magoknak.
Ha elkezdtek kibújni a friss szálak, akkor a gyökeresedés, bokrosodás elősegítése a következő fontos feladat. Ezt a gyakori (akár heti 2 alkalommal is történő) fűnyírással teheted meg. Az ilyenkor keletkező nyesedéket mindig el kell távolítani a fűről, hogy szabadon tudjon levegőzni. A legjobb, ha gyűjtős fűnyírót használsz, így nem fordulhat elő, hogy a gereblyével kitéped a friss szálakat.
A friss vetés 5-6 hónapos koráig nem kezelhető gyomirtóval, hiszen az a füvet is tönkre teszi. Ebben az időszakban kézzel kell sajnos a gyomoktól megtisztítani a gyeped. (az őszi vetés legnagyobb előnye, hogy télen ezt nem kell megtenni, mert a fagy helyetted elintézi - ha szükséges lesz, tavasszal már elég erős lesz a fű a gyomirtózáshoz is!)
Ha biztosra akarsz menni és mélyebben szeretnéd megismerni a füvesítés lépéseit, akkor jó szívvel ajánlom a figyelmedbe a MENTORPROGRAMOT, amelyben segítségedre leszek, hogyan kell a fűmagból hosszantartó, gazmentes, szép zöld pázsitot nevelni.
Vagy, ha egy rövidebb összefoglalót szeretnél a témában, akkor iratkozz fel az Így füvesíts című ingyenes oktató sorozatomra, ahol 3 gyakorlatias e-mailben segítek, hogy Te is csodaszép gyepet nevelhess. Ha még nem iratkoztál rá fel, akkor most tedd meg!
Sikeres füvesítést kíván:
Molnár Gábor Éva - a füvesasszony