Blog

Így védd ki az elkövetkező évek aszályos időszakait

2024.09.15 06:55
Így védd ki az elkövetkező évek aszályos időszakait

Ne hagyd kiszáradni kertedet!

Noha Szent István után fordulni szokott az időjárás, idén cudarul kitart a hőség és az aszály. Sorra dőlnek meg országszerte a talajvízhiány rekordok. Az elmúlt években még hitte az ember, hogy jövőre jobb lesz… de a gyakorlat azt mutatja, hogy a helyzet egyre rosszabb inkább.

Mindenfelé kiégett kertek és szántóföldek, lábon száradt erdők, fasorok. Míg 2010-ben  a belvíz pusztította a fenyőket, ma már a talajvíz hiányától mennek tönkre.

Szóval… ha eddig nem vetted komolyan a helyzetet, itt az utolsó utáni pillanat!

Az alábbi térképre egy kedves vásárlóm hívta fel a figyelmem. Azt mutatja meg, hogy a felső talajrétegben hol, mekkora vízhiány volt néhány napja (2024.08.28-án).

A térkép forrása HungaroMet, számos érdekes adattal kiegészítve.

A vízmegtartó kert titka

Szeptemberben indul az őszi gyepápolási szezon. Most van itt a pillanat, hogy gyökeresen változtass a régi módszereken, mert jól látható, hogy egyre több munkával, vízzel lehet a régi tanok szerint zölden tartani a kertet…

És ez csak úgy működik, ha 180 fokos fordulatot veszel. A „kicsit a régi szerint, kicsit úgy ahogy Éva mondogatta évek óta” nem vezet eredményre. Sőt, azt fogod érezni, látni, tapasztalni, hogy egyre rosszabb lesz minden.

Arra kell berendezkedni, hogy ritkán esik, de akkor sokat. Meg kell tudni fogni a vizet a kertedben, elraktározni a talajba, mert ez a szabados módi, hogy annyit öntözünk, amennyit csak akarunk nem tudom meddig mehet még… de közelegni látszik a vége ennek a vízpazarlásnak.

 

A víz az élet alapeleme, szüksége van rá a növényeknek.  

(Igen, szerintem is hasznosak a víztározók, a drén rendszerek, de egy beállt kertet nem biztos, hogy felásni akarsz, hogy telepítsd őket sok millió Ft-ért, más megoldás kell: a talajt kell képessé tenni a víz tárolására)

Ahhoz, hogy a talaj úgy működjön, mint egy szivacs (felszívja és megtartsa a vizet):  

  • egészséges talajéletre és
  • szerves anyagokra van szükséged.

A műtrágya nem tudja megkötni a vizet, a humusz viszont igen. A talajélet pedig kipusztul a vegyszerezéstől, és éhen hal a szervetlen műtrágyák között.

Íme, ilyen egyszerű.

 

Felejtsd el a régi kertápolási módszereket

De mit is kell tenned a gyakorlatban, hogy elérd az egészséges szerkezetű és megfelelő mikroorganizmussal rendelkező talajt?

  • pótold rendszeresen a talaj humusztartalmát szerves anyaggal és Humin Gardennel (elvégre 1 m3 humusz akár 800 liter vizet is képes megkötni)
  • támogasd az egészséges talajélet kialakulását és szaporodását rendszeres Esstence Origo-s talajoltással (ami többezer különböző mikroorganizmussal támogatja a diverzitást).

Amikor a kertápoláshoz vásárolsz termékeket, mérlegelned kell, hogy:

  • mitől lesz szép és stressztűrő a növény,
  • mi képes megfogni a talajban a vizet,
  • mi tudja táplálni a mikroorganizmusokat,
  • mi az a termék, ami ERŐVEL ruházza fel a talajt.

A Humin Garden pontosan ezekre a kihívásokra kínál megoldást a Te kertedben is.

Építs egészséges talajt a kertedbe, ami szivacsként szívja fel a vizet, hogy könnyedén átvészelje az aszályos időszakokat!

 

Jó készülődést kíván az őszi gyepmegújításhoz
Molnár Gábor Éva, kertészmérnök

Melyik módszert válaszd a Humin Garden talajkondicionálásnál?

Amelyik a legjobb éppen a kerted számára.

A csoda receptje, avagy hogyan mentsd meg a kerted!

Talán nem árulok el kulisszatitkot azzal, ha azt mondom, hogy én sem ismertem azt a szemléletet és világot, amit a talaj rejt magában a másképp gondolkodásom elején.