Blog

Hol szívja fel a növény a tápanyagot valójában?

2025.04.19 19:39

Sokan még mindig nem tudják, hogy is működik a növények gyökérzónája és ezért téves következtetéseket vonhatnak le termék, módszerek működéséről.

A minap kaptam egy képet emailben, ami iskolapéldája ennek a jelenségnek. Sokan azt hiszik, hogy ha egy örökzöldet vagy fát a törzsénél nyakon öntenek bármilyen tápanyaggal, akkor az meg fog táltosodni tőle és az utolsó cseppje is hasznosulni fog a kijuttatott anyagoknak.

Mit is látsz a képen?

Egy idősebb növényt, ami körbe van véve térburkolattal.  A levél írója kétségbe van esve, hogy már vasgáliccal többször meglocsolta az elmúlt 2 hónapban, permetezte és be is öntözte Humin Gardennel, de úgy látja, hogy mégis egyre több a sárga levél rajta…

A hiba nem az igyekezetben vagy a felhasznált anyagokban van (bár a vasgálic alkalmazása önmagában vajmi kevés a sárgulást okozó komplex nyomelemhiányra), sokkal inkább az időzítésben és a megértésben.

Miért nem javul a helyzet?

  1. Először is április első felében járunk és a tavaszi felmelegedés még mindig nem érkezett meg! Az örökzöldeknek is szüksége van a talaj felmelegedésre, hogy erőteljesebben szívják a vizet és azzal együtt a tápanyagot, hiszen télen ők is „takarékon” üzemelnek, még ha a lombjukat nem is dobják le.
  2. A növény gyökerének szívó része mindig a lombkorona szélén van, hiszen a zsenge gyökerek a növekedés során megerősödnek, befásulnak. A fenti képről láthatjuk, hogy a gyökérzet már rég a térkő alatt van még akkor is ha van egy 20-25 cm vastag teherhordó réteg. A fásodott, öreg gyökerek már alig-alig szívnak fel tápanyagot, ezért jóval nagyobb felületen kell azt kijuttatni a növény körül, nem elég odalöttyinteni a tövéhez valamit.
  3. A tápanyagnak, legyen az szerves anyag, granulátum, vagy oldat: bele kell kerülnie a talajba, és alaposan be kell öntözni, hogy be tudjon ivódni, át tudja járni a gyökérzet körül a földet, hogy a gyökérszőrök képesek legyenek felszívni az oldatba került tápanyagot. Ez az oldódás és felszívódás pedig időigényes folyamat, hetekig eltarthat mire el kezd hatni.

Most éppen hideg a talaj. Lassabban mennek végbe a tápanyagkörforgás folyamatai, és a képen szereplő növény nagyon kicsi területen fér hozzá a fentről érkező vízhez és tápanyagokhoz, ezért a javulás egyik hétről a másikra fizikailag nem valósulhat meg.

 

Most, hogy kibeszéltük az akadályokat, nézzük: mégis mit tehetsz hasonló esetben?

Egy ilyen szép nagy, árnyékot adó növény esetében, ha meg akarod tartani a következőket tedd:

  • szedd le a talaj felső részét a térkövezetlen részen, amennyire csak lehetséges (kb. 5-10 cm). Így lesz egy öntözőgödröd, ami megtartja és lefelé vezeti a vizet, amikor locsolsz. Az így kijuttatott tápanyag idővel oldal irányban is oszlani fog a talajban, ezért el fog jutni a gyökérszőrökhöz, igaz lassabban.
  • gyors segélyként lombtrágyázz! De ne csak egyszer! Legalább 5-6 alkalmas kúrát csinálj, minden második héten permetezve (lefedve az egész tavaszt). Ilyenkor nem a zöldítés az elsődleges cél, hanem az hogy megerősítsd a növény immunrendszerét, javítsd a mikroelem ellátottságot. Ehhez én a GardenMix-et ajánlom, ami igazán szuper eredményeket tud felmutatni!

 Lombtrágyázásnál:

  • 10 liter vízhez adj
  • 2 dl GardenMix-et és
  • 20 ml (egy nagy evőkanál) Humin Garden Sol-t.

Ez a lombtrágya mehet a lombhullatókra is, hogy megerősödjenek, amíg a gyökérzeten keresztül is elkezdenek hasznosulni a kijuttatott tápanyagok.

 

Ne vedd félvállról az aszályt!

Az elmúlt időszakban is többször írtam róla, hogy rendkívüli talajszárazság van. Igaz, hogy most esett 40-50 ml eső, de az ország nagy részén 4-500 ml csapadék HIÁNYZIK a talajból! Ennek köszönhetően a taljvízszint felfoghatatlanul alacsony, sokszor még a fák gyökerei se érik el a rejtett tartalékokat…

Ha nem változtatsz azonnal a kerted működésén (a talaj feltöltése szerves anyagokkal, humusszal és talajélettel, ami képessé teszi a földet arra, hogy szivacsként felszívjon minden csepp vizet), akkor rövidesen katasztrófális állapotok fognak nálad uralkodni. Brutális szélmalomharccá és pénznyelővé válik a kertfenntartás.

Sikeres kertészkedést kíván
Orsi és a Kertfüvesítés webáruház csapata

 

Csodás tavaszi napsütésben telik a vasárnap, amikor ezeket a sorokat írom. Ennél jobb időt el sem lehet képzelni a kertészkedéshez! 

Így védd ki az elkövetkező évek aszályos időszakait

Ne hagyd kiszáradni kertedet!