Nemrég Balogh Emesétől kaptam egy emailt, amit elolvasva rögtön a telefonért nyúltam, hogy a részeleteket is megtudakoljam.
A beszámolójában egy 2023-ban induló kertkialakítás és annak eredményei voltak leírva egy újépítésű ház telkén.
Emeséék otthona újszegeden, egy ízig-vérig kötött agyagos (úgynevezett duzzadó agyagos) talajon áll, ami jól tartja a vizet, de betonkeménységűre képes száradni talajnedvesség hiányában. Az elmúlt két évben ebben a régióban kevés csapadék hullott, így a kertépítés mondhatni nem volt gyerekjáték.
Emese azonban átgondolt stratégiával indult neki a feladatnak. Nem engedte elvinni a talajt a kertjéből ahogy javasolták, hanem a talajjavítás mellett döntött.
Amikor most ősszel megjelent a kertész, hogy befejezzen néhány elmaradt kisebb feladatot, ledermedve nézte micsoda változás, varázslat történt a kertben. Alig akart hinni a szemének…
No, de mit is csinált Emese ebben a két évben?
Nem csodatétel történt, hanem rendszeres, szisztematikus lefelé építkezés a talajban: szerves tápanyagokkal, hidrolizált huminsavval és Esstence gilisztahumusszal.
Emese levele így kezdődött:
„A minap láttam egy pálcatesztet a neten, amit bemutatott a kertjében, csodálatos! És egyben nagyon kíváncsivá is tett. Ha nem bánja, írnék a tapasztalatamiról Önnek.
Az agyagos talaj egy kis komposztot kapott, ahogy írta, csak annyit, mintha porcukrozva lenne (a kertészek nem merték bőségesen használni), és természetesen szervestrágyát is, ahogy kérte tőlük.
Miután végeztek és már ’’nem látják mit művelek alapon”, elkezdtem adni a szerves trágyát nemcsak a fűnek, hanem minden másnak is. Plusz a Humin gardent. Hát ez BOMBA! megy mindenre: fűre, évelőre, bokorra szórva, fújva, évi több alkalommal növekedési időszakban adom.” Ahogy legtöbb kertben lenni szokott, az első év (2023) dolgos volt: „Első nyáron a füvet még gyomlálgattam (legfőképp muhar jött ki), megtanultam a locsolását -első év gombásodás kezdődött, de hamar kezeltem- Humin Garden+ Esstence Origot kapott és működött. Így nem gombásodott le, gyorsan helyrejött.
” Emese a 2024-es évről ezt írta: „Az idei évben megtáltosodott minden és bár ez a nyár nagyon aszályos (Szeged) volt, a fű, mint a perzsaszőnyeg, sűrű, mélyzöld egész nyáron. Nulla gombásodás, nulla dudva. Ment folyamatosan a Humin Garden, Esstence Origo (nyáron), + Amalgerol is az idén, plusz a szerves tápok rendszeresen.
” Jelenleg itt tart a kert: „És a pálca teszt: na most leszúrtam én is, nekem kb. 40 cm-re ment bele könnyedén így egy éves kezelés után az agyagtalajba a fűben…” Igazán büszke voltam ezeket a sorokat olvasva. Mikor felhívtam (akkor is épp kint volt a kertben és ültetett), arra voltam kíváncsi, hogy mennyit kellett öntöznie ebben a száraz évben. Hiszen azt, hogy mit vásárolt, láttam a webshopban.
Igazán meglepődtem, amikor arról számolt be Emese, hogy mindössze heti két alkalommal öntözött egész nyáron!
Az agyagos talajon, alig 1 év talajjavítás után ez igazán lenyűgöző eredmény! El is határoztam, hogy meglátogatom Emesét, és a következő években nyomon követem a kertje alakulását. Ezúton is köszönöm, hogy megtisztelt azzal, hogy megírta a tapasztalatait, valamint, hogy fogad, és abból ajándékoz nekem, amiből mindannyiunknak a legkevesebb van: az IDEJÉBŐL. Rendkívül értékes, hiteles információkkal szolgál a termékeink, illetve a talajjavítás eredményeivel kapcsolatban.
Ha eddig haboztál is, itt az utolsó néhány hét októberben, amikor még érdemes granulátum formájában tápanyagot kijuttatni a növények és a gyep számára is. Használd a talajod egészsége érdekében a Humin Garden termékeket!
Legyen a Te kerted is olyan, mint Emese kertje. Vízmegtartó, ellenálló az időjárás okozta kihívásokkal szemben!
Kellemes kertészkedést, és egészséges talajt kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök