Ha foltosodik, sárgul a tujád, végezd el az Örökzöld rutint, hogy újra teljes pompájában ékesíthesse a kerted!
A cikk vége felé található a legújabb és legjobban elterjedt kártevő okozta probléma feltárása.
----------------------------------------------------------------------------------------------
A faiskolából megvásárolt gyönyörű tuják kikerülve védett mikroklímájukból sokszor nem tökéletes talajba kerülnek. Ültetés előtt és utána is figyelembe kell vennünk a tuja igényeit. A tuja megbetegedések hátterében az esetek többségében nem fertőzés áll, hanem élettani ok.
(Akit érdekel, hogy hogyan és miként alakul ki a gombás betegség, fertőzés esetleg meg akarja ismerni a kártevőket és a védekezés módszereit, lejjebb görgetve részletesen olvashat róla.)
Én most azt a tapasztalatot osztanám meg, hogy hogyan kerülhetjük el a gombás megbetegedéseket. A legjobb védekezés a tuja jó kondícióban tartása. Ültetéskor és azt követően minden évben kétszer (tavasszal és ősszel) tápanyaggal tuningoljuk fel az állományt. Erre a legjobb a Smaragd Extra Mg tápoldat, a talajkondícionáló Humin Garden Sol - és az Amalgerol kombináció kijuttatása.
Tuja műtrágya helyett használj talajra és növényre is ható komplex megoldást!
Ezzel a tápanyagokkal az a célunk, hogy nagy gyökérrendszer nevelésére késztessük a tujákat, a hatóanyaggal a belső védekező rendszerüket építsük fel.A légköri aszály károsító tünetek és a gombás fertőzéseket is sokkal jobban elkerülik a jó táplált egyedek.
A folyékony huminsav táplálást azért ajánlom (hidrolizált Humin Garden-Sol),mert azonnal a növény rendelkezésre álló forma a fulvó és huminsav.Amikor egy kis odafigyeléssel kedvezünk az örökzöldjeinknek, akkor minimális növényvédelemmel hosszú évekig díszíteni fogják a kertjeinket.
Most pedig közösen kielemezzük, hogy mi minden okozhatja a tuja legyengülését:
Mégis ha betegségre gyanakszunk, mert biztosak vagyunk abban, hogy a környezeti feltételek megfelelőek, akkor gombás betegséggel vagy kártevőkkel állhatunk szemben.
Fotó: Dr. Maráczi László
Betegségek közül 2 típust lehet megkülönböztetni:
1. Leggyakoribb gombás fertőzés a tuja didimaszcellás pikkelylevél barnulása. A tünetek elsősorban a legfiatalabb hajtásokon kifakulnak, barnulnak és elszáradnak.
A gomba az előző évben megfertőződött hajtásokon telel át a pikkelylevelekben.Kora tavasszal e hajtások pikkelylevelei apró foltokban sárgulnak-barnulnak(nem rendezetten egymás mellett jelentkeznek, hanem össze vissza), súlyosabb esetekben elszáradnak. Májustól a fertőzött, elhalt leveleken apró 0,5-2 mm nagyságú, ovális alakú fekete termőtesteket figyelhetünk meg. Az elhalt hajtások idővel lehullnak, az ágak csupaszon maradnak. Márciustól októberig, egész évben fertőzhet a gomba.
2.Tuja hajtáselhalását, ág pusztulását a kabatinás gombás betegség okozza.
A hajtáscsúcs és az egyéves ág sárgul. Az egészséges és a beteg rész élesen elválik. A fertőzés ősszel következik be, de csak februárban–márciusban válik láthatóvá a növényeken. A kórokozó a sebzéseken keresztül jut be a növénybe, rovarkártétellel esetleg mechanikai sebzéseken keresztül (sövényformázás). A kórokozónak magnézium és a mangánhiány is kedvez (főleg tápelem hiányos talajon fordul elő), ezért mindig összetett, komplex és nem egyoldalú műtrágyázást javaslok az őszi, tavaszi talaj tápanyagfeltöltésnél.
Károsítók:
1.Károsítók között van a Tujafúró aranymoly (Tujaaknázó moly). A hajtáscsúcs sárgul, barnul és lehullik, pikkelylevelekben parányi hernyók aknáznak. A lepkék rajzása után (június, július) lerakják tojásaikat, az augusztusban kikelő lárvák pedig befúrják magukat a levélbe. Ha a csúcshajtásokat megvizsgáljuk áteső fényben, és ha áttetsző, akkor meglehet találnia a lárvát is, ürüléket is. A lepke rossz repülő, ritkán hagyja el azt a növényt, amelyen kifejlődött. A fertőzött részeket azonnal vágjuk le, égessük el.
2.Tuja pajzstetvek kártétele nyomán a hajtások gyengülnek, torzulnak, és végül elhalnak. Nagyon nehéz védekezni ellenük, mert a pajzsuk alá vannak húzódva, és annak védelmében szívogatják a növényt. Tavasszal addig tudunk védekezni ellenük kémiailag, míg az áttelelő lárvák pajzsa ki nem alakul, vagy a nyári rajzás idején.
3.Takácsatka okozott fertőzésekkel csak nyáron, száraz melegben találkozhatunk. A levél fonákon pókhálószerű szövedékben él. A leveleken szívogatásuktól fehéres-sárgás pontok láthatók. Integrált termesztésben is használatos Pyranica 20WP atkaölőt javasolom védekezésre.Hasznos, ragadozó szervezeteket kíméli, és a méhekre nem veszélyes.
4. Jó néhány éve kísért bennünket egy ÚJABB ROVAR kártétele a tarka díszbogár( Ovalisia festiva ). A kártevő elsősorban a boróka és tuja féléket támadja. Első ránézésre csak hajtás és ágelhalásokat figyelhetünk meg az örökzöldeken, fás részekbe befúrja magát.
Hogy ezt elkerüljük, én a növényvédelem mellett ( ami lehet nem vegyszeres is) az erős tápanyagozásban hiszek. Amennyiben jó kondícióban van a növényünk a fúrásokra gyantával válaszol, és nem tud a fás részbe belehatolni a kis lárva.
Amennyiben a lárva a fás részekbe betud fúrni, a növény nedvkeringése akadályoztatva lesz és halálra lesz ítélve a zöldruhás növényünk. Ne hagyjuk gondozatlanul az örökzöldjeinket, mert hatalamas károk keletkezhetnek a kertünkben!
Dr. Maráczi László publikációjából átvett képek ( 2016. 08. 03., szerda, 12:18- Magyar mezőgazdság oldaláról)
Kérdésed van a tuják, örökzöldek ápolásával kapcsolatban?
Már elindult egy negatív folyamat: száradás, sárgulás? – Kattints ide és kérj egy telefonos konzultációt, segítek megoldani a problémát!
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony