Akár konyhakertet, akár gyepet tart fenn az ember, ha nem megfelelően gondozza előbb utóbb azon kapja magát, hogy a növények egyre satnyábbak, szinte csak vegetálnak.
Biztosan hallottad te is az aranykorona fogalmát, amit a mezőgazdasági területek termőképességének számosítására vezettek be az 1900-as években. Az aranykorona megmutatta, hogy egységnyi termőterület (10.000 nm) mekkora hasznot hoz.
És egyben kiválóan mutatja a talaj termőképességének drasztikus kimerülését is.
Anno az ország nagyrészében 40-50 koronás földek is voltak, ma már jó, ha a legjobb területek elérik a 25-30 koronát.
A minőségi romlás ugyanúgy mérhető a kiskertekben is, nem csak a szántóföldeken, mert egyértelmű, hogy egyre jobban kiszipolyoztuk a földet, és nem adtunk érte cserébe semmit.
Aztán jött a műtrágya korszaka, amikor a növényeinket mesterségesen próbáltuk meg életben tartani (és valljuk meg látszólag működött is), de ez a föld termőképességét még inkább tönkretette.
Azzal, hogy folyamatosan csak kivettünk a hasznot a földből, megbillent a természetes egyensúly a talajéletnek, és elszaporodtak a patogén gombák, mikroorganizmusok, amelyek egyre nehezebbé teszik a növények számára az életet. Egyszerűen megbetegednek.

Éppen ezért az elmúlt 1-2 évtizedben elindult egy komoly kutatási folyamat, hogyan lehet visszaszorítani a káros talajéletet, a patogén folyamatokat.
Ennek az egyik vívmánya a sokak által istenített Trifender is. Ez egy olyan mikrobiológiai szer, ami ellenségként lép fel a káros gombák, kórokozók ellen.
Biztos, hogy ez így is van. DE !
Azonban fontos megvizsgálni azt a tényt is, hogy ha a növények táplálásáért és egészséges fejlődésének biztosítására szolgáló egészséges talajélet szinte teljesen kihalt a patogének hatására mi maradt a talajban, a Trifenderes kezelés után.
Szinte semmi.
Én abban hiszek, és a kertjeinkben arra látom a bizonyítékot, hogy az egyensúly helyreállításához pótolni kell az elpusztult jó gombákat és mikroorganizmusokat. Ehhez a szerves tápanyagokkal kombinált talajjavítók bizonyultak a legjobbnak ez idáig. Egyszerre táplálják és pótolják a talajéletet, és az egyensúly visszaállítását nem irtással, hanem a jófiúk szaporításával érik el.
Így a talaj termőképessége fokozatosan javulni kezd, visszatérnek azok a bizonyos aranykoronák bele.
Te pedig azt fogod látni, hogy a növényeid új erőre kapnak, egészségesen fejlődnek, szépen teremnek!
Ne érts félre, nem a Trifender ellen beszélek, mert arra, amire kifejlesztették tökéletesen megfelel. Szerintem csak az róható fel ellene, hogy az utána következőkre nem nyújt megoldást.
Én ezért azt javaslom inkább, hogy a talajélet felélesztésre tegyük a hangsúlyt az Antagon és a Vivisol használatával (talajjavítás és a gombabetegség visszaszorítása). Ezek a szerves trágyával kombinált mikroorganizmusok és gombákat tartalmazó készítmények ADNAK a talajnak, hogy te aztán vehess belőle.
Adnak értékes tápanyagokat, és utánpótlást a jó fiúkból.
Én ebben látom a fenntartható jövőt: adni és kapni.
Használd évente legalább kétszer a DCM szerves trágyával kombinált talajjavítóit, és meglátod, már a második évben egészen megváltozik a kerted.
A fű sokkal ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben, és akár teljesen vissza tudod szorítani a gombabetegségeket.
Az Antagonról bővebben itt olvashatsz!
A Vivisolról pedig ide kattintva!
Egészséges, szép gyepet kíván
Molnár-Gábor Éva, a füvesasszony