Az egyik leggyakoribb probléma, amivel hozzám fordulnak a kerttulajdonosok, hogy sárga foltok keletkeztek a pázsiton, mi lehet az oka?
Ha nincs túl sok időd, akkor röviden a megoldás:
|
|
|
|
|
… és akkor nézzük a részleteket!
Alapvetően 3 fő probléma okozhatja ezt a csúnya jelenséget:
1. Helytelenül megválasztott fűnyírási magasság
Sokan nem is gondolják, de egy hirtelen túl alacsonyra levágott fű bizony könnyen megtréfálhatja az embert. Ahogy növekednek a fűszálak, a dús pázsitban egyre kevesebb fény jut a tövek közelébe le. Emiatt ezek az alsó részek kisárgulnak, ami a túl alacsonyra vágás során azonnal kilátszik. Ez egy kvázi könnyen orvosolható probléma, az idő és a vágási szabályok betartásával.
A szabály az, hogy mindig csak 1/3 mennyiséget vágjunk le a fűből, ha elszalajtottuk a fűvágást. Vagyis állítsd legmagasabb fokozatra a fűnyíródat és úgy vágd le elsőre a területet, majd pár nap múlva állítsd az aktuális méretre a fűnyírót és vágd le újból. Akkor kiküszöbölöd az elsárgult gyep látványát.
2. Egyenetlen tápanyagszórás
Az előzővel ellentétben ez bizony egy komoly baki, amit nem olyan könnyű helyrehozni!
Nagyon nehéz egyenletesen kiszórni a tápanyagot, még géppel is. Könnyen lehet csíkos, vagy foltokban kimaradó a tápanyag. A gépi szórás esetén pedig az is előfordulhat, hogy egy helyre hirtelen sok trágyát szór ki a gép utántöltéskor, így kiégetheti a gyepet a tömény anyag.
A műtrágya esetén ez talán egy picit jobban látható és korrigálható, hiszen az többnyire színes, de a szerves barna színű trágyák esetében ez igen nehéz, éppen ezért én kézzel szeretem kiszórni a tápanyagokat hagyományos módon, szépen komótosan haladva. Ez nem egy 5 perces feladat, szeretek bíbelődni vele, viszont az eredmény is önmagáért beszél!
3. A láthatatlan, csendben munkálkodó ellenfél: a pajor
Az egyik legbosszantóbb oka a fűben megjelenő sárga foltoknak, amikor a talajban, alulról munkálkodik az ellenfél, szépen csendben. A pajor okozta foltosodásnak nagyon nehéz megtalálni az okát, hiszen a gyökereket rágja el a kártevő.
Tipikus eset, hogy úgy tűnik mindent megtettünk a csodás gyepért (szellőztetés, tápanyagozás, megfelelő vágás) mégis a kánikula beköszöntével gombamód elkezdenek növekedni a ronda foltok.
Ez ellen a legjobb megoldás a rendszeres védekezés:
Mind a két készítmény alapvetően talajkezelésre lett kifejlesztve, természetes gombákat tartalmazó bio készítmény, amelyek hatékonyan fékezi a talajban élő kártevők szaporodását.
… és az hogyan?
Ahogy fent is írtam, a talajkezelők bejuttatásának az utólagos módja az úgynevezett bemosatás, azaz a permetezés.
A permetezés alapvetően egy kötelező rossz és kényelmetlen feladat, mégis az egyik legfontosabb kertápolási taktika.
Ha a régi, csöpögő, nehéz és macerásan használható permeteződet nincs kedved elővenni egy 5 perces feladatért, tökéletesen megértem.
Szerencsére ma már a permetezők palettája is nagyon kibővült, sokféle praktikus kivitel közül választhatsz a kertednek és a feladatnak megfelelőt.
Én jó szívvel javaslom a német Gloria termékcsaládot, amit a jó minőség mellett azért szeretek annyira, mert könnyű használni őket, és jól állítható a cseppképzés mérete is. Így pl. a több méteres örökzöldek tetejét is elérem a permetszerrel.
A sárga foltosodás komoly problémákra utalhat! Soha nem szabad fél vállról venni, mert az egész gyep rámehet!
Ha segítségre van szükséged az ok felderítéséhez, vagy a megoldásához, kérd TELEFONOS KONZULTÁCIÓNKAT, ahol van rá mód, hogy személyre szabott gyógymódot javasoljunk a kertedre! Kattints ide a konzultáció megrendeléséhez!
Sárga foltoktól mentes gyepet kívánok egész évre mindenkinek
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony