A Gyep és a tuja– hogyan lehet harmonikus a társnövényi kapcsolat? Minden növény mellé megfelelő társnövény illik, hogy jó szomszédságban legyenek.
Ilyen jó szomszéd a fűnek a tuja. A közkedvelt örökzöld tuját leginkább térhatárolóként, illetve kerítés mellé ültetett dísznövényként láthatjuk a kertekben. Legalábbis a szándék ez, viszont a tuja nem feltétlenül ért velünk egyet: a kezdetben olyannyira vágyott gyorsan növő tuja egyszer csak kezelhetetlen óriássá növekszik, mert nem szabályoztuk le még időben az életterét és funkcióját.
A legelső nehézséget a keskeny kertcsíkok okozzák. Ameddig a tuja még aranyos kis méteres, másfél méteres növényke, addig nincshosszan tartó árnyékvetődése a gyepre. Kifejlett korában azonban lesz, és a sokáig árnyékban levő fű különböző gondozást igényel, mint az egész nap napsütést élvező gyep.
Ezért a tuja ültetésekor már tervezzünk előre, és kezeljük a „majd árnyékos lesz” részeket külön öntözési zónaként. Az árnyékos gyeprészt könnyű túlöntözni, és a sok víz elmohásítja a füvet.
Második gond: a formázatlan tuja. Idővel a tujának szép szoknyája nő, és a gyep rovására teret követel magának – ha hagyjuk neki.
A közhiedelemmel ellentétben a tuját szabad és lehet is formázni, sőt: egyenesen szükséges.
De ne akkor regulázzuk meg a térfoglaló tuját, amikor már óriásira nőtt, és csupasz ágakat kell csonkolnunk, hogy visszaszorítsuk.
Előzzük meg a problémát: már 2 méteres korában évente egyszer csipogassuk meg az alsó szoknyát, hogy a tuja mindig új hajtást nevelve a kert díszévé nőhesse ki magát, és ne a gyep rovására terebélyesedjen.
Harmadik probléma: a kert zártsága. Gondolná, hogy a kertnek óriási szüksége van a szellőzésre? A szomszédok kíváncsi pillantásaitól való takaródzás érthető igény, a magasra növesztett örökzöld tuják valóban hűs árnyékot adnak és védenek a bekukucskálástól, de mindeközben levegőtlenné teszik a kertet a legnagyobb kánikulában.
Most 2014. nyarán nagyon sok eső esett, és az ilyen zárt kertekben a nedves és meleg levegő bent rekedt. Ezekben a kertekben lebetegedett a fű, megtámadta a gyepet a gomba.
Viszont ahol a kert nem volt növényekkel „lezárva” és a nedves légtömeg kiszellőzhetett, ott sehol nem találkoztam gombás gyeppel.
Nagyon fontos, hogy a kert tervezésekor figyeljünk arra is, hogy hagyunk „szellőzőket”, azaz réseket a növénypajzson.
Negyedik probléma: a tetejezés.
Ez csak részben kapcsolódik a gyephez, de fontos kertesztétikai kérdés, hogy hogyan fest az ápolt gyep mellett az ápolatlan tujasor.
Gyakori, hogy nem ugyanúgy növekednek a sorba ültetett tujaállomány tagjai és akár méteres különbség is kialakul az egyedek között. Ez elég bizarr látvány.
Megoldás az, hogy időben kell letetejezni az állományt, hogy a lemaradók utolérjék a többséget, és a nagyok pedig ne vegyék át teljesen a kert fölött a hatalmat. Az egész tujasor akkor válik díszévé a kertnek a csodálatos pázsit mellett, ha ápoltan, és harmonikusan összekapcsolódnak.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhetsz, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.