Blog

Tudod mi lesz a gyepből, ha sok cserebogár járt a kertedben?

MGÉ
MGÉ
2024.07.13 15:37
Tudod mi lesz a gyepből, ha sok cserebogár járt  a kertedben?

Mi az: este semmi, reggel meg ott van…?

Nem elég, hogy

  • gutaütést lehet kapni a hirtelen jött forróságtól,
  • totózni kell, hogy mikor tudod lenyírni a füvet úgy, hogy nem olvadsz te is rá
  • imádkozni kell az égiekhez, hogy eltaláld az öntözés hosszát, ütemezését, hogy se a szárazság, se a gomba ne nyírja ki az állományt…és erre ma reggel itt van ez.

Nyári kihívás a kertészkedésben

Már vártam, hogy mikor találok egy olyan sárga foltot, ami este még sehol, reggel pedig már ott virít a gyepben sőt, a tettes is ott csücsül a közepén. Múlt szombatig (06.22-én írtam meg a levelet) kellett erre várni, és menetrendszerűen meg is érkezett… A cserebogár az éjszaka csendjében szépen előkészíti a folyamatot, aztán 2-3 év múlva majd szívinfarktust kap majd az ember, amikor bevégződik…

Nem elég kihívás ez a faltól-falig csapongó időjárás, ami a jelek szerint ebben a szezonban is kirúgja majd a párszor a kerti kiskaput… erre itt vannak ezek a dögök is.

Néhány hete már megy az esti románc, ezért prevenciós jelleggel fújtam egy RadiVita és Humin Garden Sol alkotta koktélt, hogy a sokat látott ősgyepünket megvédjem a kártevők és a gomba ostromától.

Nincs más hátra, mint előre menekülni és folyamatosan ismételni 2 hetente a kezeléseket júliusban is, hogy megtizedeljük a kártevőket, illetve a lerakott petéik, tojásaik sokaságát.

A másik fejtörést a gyomok okozzák. Idén különösen kezd elszemtelenedni a tarack, és a muhar is mindenütt próbálkozik, ezért a reggeli gyomlálás közben gondoltam egy nagyot.

Mi lenne, ha finoman megszellőztetnénk a drótos adapterrel? Rá is beszéltem a férjem, hogy ezt a kis darabot segítsen nekem megcsinálni…

DE EZT TE NE CSINÁLD UTÁNAM 38 fokos kánikulában!

Hatékony gyepszellőztetés nyáron ?

Ha megérkezik a várva várt lehűlés, és 28-30 fok köré visszaáll a hőmérséklet, akkor te is átszaladhatsz a kerten, amennyiben szükségét érzed egy kis fésülgetésnek. Ennek a gyepszellőztetésnek csak annyi a célja, hogy az elhalt és beteg levelek NAGYJÁT kikapd az állományból. Szigorúan tilos a gyökérzetet is megcsupálni!

Noha elég vad volt ez a kísérlet (a reggeli alig felszáradt gyepen csináltuk, amit néhány órán belül követett a 38 fok), nagyon szép lett utána a terület. Kicsit oda lett így pirítva a muharnak, megreguláztuk a lóherét, és a tarack indákat is felsepertük a lombseprűvel némi extra gyomlálás után.

A robotfűnyírós kerttulajoknak mindig javaslom, hogy legyen egy nyári, drótos szellőztetés is. Ettől az állomány kicsit szellősebb, a talajon pedig nem képződik filcesedő nyesedékréteg. Ezért is gondoltam úgy, hogy a sima kertemben is jót fog tenni egy ilyen fésülős szellőztetés, hogy ne kelljen egész nyáron a gomba miatt elhalt leveleket nézegetni. (Tudni illik, a gomba olyan szinten támadt nálunk is az esőzések alatt, hogy reggelente még én is csak pislogtam, hogy milyen vastelep színű lett ez a falat kis gyep.)

Persze nincs olyan, hogy egy gyep az év 365 napján kifogástalan állapotban van és minden fűszál haptákban áll. Van ilyen, és van olyan napja is, mint neked.

Törekedni kell rá, hogy a lehető legkevesebb bajod legyen vele. Ezért is javaslom, hogy inkább gondolkozz előre, és előzd meg a pajor és lótücsök inváziót is. Akár egyetlen nőstény száz tojást tud letenni, aztán csak nézel, amikor beüt az invázió, mert itt nem igaz a mondás, hogy egy fecske nem csinál… ezekből egy is csinál.

Tudom, hogy ebben a melegben aztán tényleg a permetező, amit a legkevésbé szeretnél elővenni, de ne halogasd tovább. Igaz, nem tudom felétek mi a helyzet a kártevőkkel, de én szóltam…

Ráadásul, most egy szállítási költséggel megúszhatod a nyári tápanyagozás hozzávalóit és a kártevők elleni RadiVita-t.

A jövőben is kártevőmentes kertet kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök