Komoly károkat okoznak a kertben, különösen a veteményesekben és a pázsitban. Ezek a rovarok a föld alatt élnek, ahol kiterjedt járatokat ásnak, és táplálékuk főként növényi gyökerekből, gumókból és rovarlárvákból áll.
Kártételének jellemzőita kertben:
1. Gyökérkárosítás
A lótücsök elsősorban a növények gyökereit rágja meg, ami súlyosan károsíthatja a növényeket. A megrágott gyökerek miatt a növények nem tudnak megfelelően tápanyagot és vizet felvenni, ami növekedésük lassulásához, sárguláshoz és végül elhaláshoz vezethet.
2. Fiatal palánták elpusztítása
A lótücsök különösen veszélyes a fiatal palántákra, mivel azok még nem rendelkeznek kifejlett gyökérzettel. A frissen ültetett növényeket a lótücsök könnyen elrághatja a talajban, ami azt eredményezheti, hogy a palánták nem gyökeresednek meg, vagy elpusztulnak.
3. Járatképzés
A lótücsök járatokat ás a talajban, amelyek fellazítják a talaj szerkezetét. Ezek a járatok nemcsak a növények gyökereit károsítják, hanem a talaj vízháztartásában is zavart okozhatnak. A talaj egyes részei túlságosan szárazak lehetnek, míg másokban a víz panghat, ami tovább károsítja a növények fejlődését.
4. Gyepkárosítás
A lótücsök a pázsitban is kárt tehet. A gyökerek megrágásával a fű foltokban elsárgul, majd elpusztul, ami csúnya, foltos pázsitot eredményez. A járatok a fűtakarót is meggyengíthetik, így az könnyebben kiemelhető, felszakítható.
5. Közvetett károk
A lótücsök által okozott járatok és üregek a talajban más kártevők, például drótférgek vagy lárvák számára is menedéket nyújthatnak, amelyek tovább rontják a kert állapotát.
Védekezési lehetőségek
A lótücsök elleni védekezés nem egyszerű, de lehetséges. Mechanikai módszerekkel, például csapdák elhelyezésével, vagy biológiai védekezéssel, vagy például természetes ragadozók (madarak, sünök) bevonásával is próbálkozhatunk. Emellett léteznek vegyszeres készítmények is, amelyek célzottan irthatják a lótücsököt, de ezeket óvatosan kell alkalmazni, hogy ne károsítsuk a hasznos élőlényeket vagy a talaj minőségét.
A lótücsök jelenléte tehát jelentős kihívást jelenthet a kertészek számára, ezért fontos a megelőzés és a gyors beavatkozás a károk minimalizálása érdekében.