Blog

Mitől lesz nagy gyökérrendszere a TE növényednek is?

2024.08.19 18:18
Mitől lesz nagy gyökérrendszere a TE növényednek is?

Ezt még a kiadós jégverés se tudta tönkretenni!

Mondhatni, hogy túl vagyunk az első tartós hőhullámon, így van mit nézegetni a kertben… Az elhúzódó 36-42 fok komoly erőpróba volt a díszkertben, a konyhakertben, a gyepnek, sőt még a fák számára is.

 

Nézzük, hogy mit mutat a kísérlet

Minden évben végzek különböző kísérleteket a füves részeken, a szabadföldi konyhanövényekkel, sőt most már a balkon jellegben nevelkedőkkel is, néha igazán meglepő eredményekkel.

Tavasszal két paprika palántát tettem 1-1 cserépbe, hogy megnézzem milyen soruk lenne, ha a „teraszon kertészkednénk”.

Az ültetés során ugyanolyan homokkal kevert szervesanyagos talajba kerültek, azonos méretű cserepekbe. A különbség az volt, hogy míg az egyiket heteken át Humin Garden Sol-os vízzel locsoltam (2-3 naponta), a másik csak tiszta öntözővizet kapott. Sokáig nem volt jelentős a különbség a talajkondicionálós palánta és a sima társa között.

Telt- múlt az idő majd az első paprikák leszedése után néhány nappal kaptunk egy kiadós zuhét (45 ml), jó adag jéggel megspékelve.

 

KÉP

A csodaszép zöldséges kertemben az összes, addigra igazán hatalmasra nőtt paprikámat szétlyuggatta az ítéletidő, és odalett minden addigi kísérletem. A két cserepes példányt sem kímélte.

Ráadásul ezek alól még az alátét tányért is ki kellett venni, hogy a felesleges víz ki tudjon folyni és ne fulladjon bele a növény. A kármentés után az esélytelenek nyugalmával félre tettem őket, és már temettem a kísérletet.

Aztán 2 nap múlva, mikor a raktárból jöttem befelé, igencsak rácsodálkoztam, hogy mi történt…

Ahogy a képen láthatod, az egyik magához tért, míg a másik továbbra is le van konyulva.

Bizonyára Te is kitalálod, hogy melyik lehetett az a palánta, amit Humin Gardennel öntöztem

Amelyik nem kapott soha semmit, csak az előkészített talajból él, annak most is minden nap így lóg a levele egész délután. Reggel egy kicsit jobban néz ki, de ahogyan szökik fel a hőmérő higanyszála, egyre rosszabbul fest szegénykém.

Nem tudom, hogy meddig húzza még, de kivárom és akkor mind a kettő gyökérzetét megvizsgálom, és arról is beszámolok majd.

A cserépben nehezített körülmények között élnek a növények, hiszen

  • kevés talajból kell gazdálkodniuk, limitált növekedési térrel
  • a konténer könnyen áthevül a beton által, így akár 15-20 fokkal is melegebb lehet a gyökérzet körül a föld, mint a kerti talajban
  • értelemszerűen nincs kapilláris rendszer, és nagymennyiségű mikrobiom, ami tápanyag és víztartalékokat tud nyújtani a növény számára

Mégis azt hiszem, hogy ez egy érdekes kísérlet lett a jégverés utáni állapot szemrevételezésével.

Bízom benne, hogy TE is szoktál hasonló kísérleteket végezni, akár egynyári cserepes virágokkal, szobanövényekkel, ültetőládákba ültetett örökzöldekkel vagy konyhakerti terményekkel. Ha csináltál ilyen tesztet és van érdekes tapasztalatod, akár a Humin Gardennel, akár más termékünkkel kapcsolatban, szeretettel várom a beszámolódat, legyen az akár pozitív, akár negatív."

A negatív tapasztalat épp olyan fontos, mint a pozitív visszajelzés. Szeretném megérteni, hogy milyen körülmények között „romlanak” el a dolgok, hogy történhetnek ilyen esetek.

Még van pár nap a nyárból, számos kihívás vár még ránk. Nem késő belevágni a javításba, akár egy fáról, díszbokorról, örökzöldről vagy gyepről van szó!
A Humin Garden csodákra képes, de csak akkor, ha kijuttatod a kertbe és nem csak a garázsban, kerti tárolóban őrzöd… ????

Izgalmas kísérletezést, sikeres javítást és életteli kertet kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök