Blog

Jól megszívta a szelektív gyomirtást…

2024.08.19 17:00
Jól megszívta a szelektív gyomirtást…

Minden évben akad néhány olyan eset, amikor a szelektív gyomirtás áldozatául esik a gyep.

A mai történetem főszereplője idén már a második ilyen a környezetemben, és itt bizony újrafüvesítés lett a vége.

Szinte mindennapos eset, amikor a vegyszeres gombaölő sem állítja meg a sárgulást. Egyre jobban terjed és terjed… Aztán előbb utóbb eljut hozzám a kerttulaj. A legtöbbször emailben vagy messengeren jelentkeznek be a kétségbeesett kertbarátok, fotókkal illusztrálva, hogy mi történik a kertben. Vajon meg lehet-e mondani fotóról, hogy mi zajlik a gyepben?

Néha igen, néha nem…

Nem tudom miért van így…, de a legtöbb esetben a foltokra koncentrálva születnek meg ezek a fotók, mintha röntgen szemem lenne, ami belelát a talajba. Sokszor az egységet látva az apróbb részletek segítségével könnyebben lehet kiinduló pontot találni, mint az elszáradt füvet nézegetve.

Ezért is szoktam telefonra terelni az ilyen ügyeket, mert a beszélgetés során sok mindenre fény derül.Ha neked is van valamilyen dilemmád a kerttel kapcsolatban, akkor katt a gombra, hogy egy SOS konzultáción közösen kiderítsük!

Kérek egy SOS konzultációt! 

Tudom milyen érzés az, amikor a sok munkával elért gyönyörű gyepben egyre csak szaporodnak a gyomok. Eljön az a pont, ahol méregbe gurulsz és a kerti tárolóban lévő szerekből lekapsz egyet. Sőt, hogy biztosra menj hozzáöntesz egy másikat, vagy valami tapadásfokozót,  biztos, ami biztos alapon, hogy megszabadulj a gyomoktól.

Aztán jön a meglepetés, hogy a gyom sárgulása helyett, vagy amellett elkezd a fű is szépen elhalni.

Ilyenkor rutinból az az első válasz, hogy ez biza gombabetegség lesz. Azán jön a kémiai szer, hogy mentsd a menthetőt, ne vesszen oda az egész terület. És beindul az ördögi kör: permetezést permetezés ér a romló helyzetben. Aztán eltelik egy hónap az első (gyomirtós) permetezéshez képest és akkor kapok fotókat a „beteg gyepről”.

És az az izgalmas az ilyen esetekben, hogy sokszor maradnak zöld foltok, hogy megtévesszék az embert.

De a beszélgetés azért van, hogy én kérdezzek!

Pontosan így jártunk Zoltánnal is, akinek egyszer csak bevillant, hogy a kertész azt mondta neki egy hónapja, hogy megfújja a gyepet egy olyan szerrel, amit ő RENDSZERESEN HASZNÁL és nagyon bevált készítmény a gyomokra.

A flakon még ott volt a tárolóban, így a nevét is hamar tudta mondani. Az volt ráírva, hogy CRESCO.

Bevallom, soha nem hallottam még róla, ezért Google a barátom gyorsan megmondta, hogy ez bizony egy TOTÁL GYOMIRTÓ (glifozát).

Sok minden értelmet nyert így, és be kellett látni azt is, hogy itt csak az újrafüvesítés segít. Nyáron ez nem egy leányálom, de nincs mit tenni.

A zöld foltok talánya az elszáradt területen azonban továbbra is kérdés. Ezek a foltok általában arra utalnak, hogy a permetezés nem teljes borítottsággal történt meg.

… a hideg futkos a hátamon, ha arra gondolok, hogy a vegyszermentes ápoláshoz és a betegségek megelőzéséhez szükséges koktélok is így kerülnek kipermetezésre: ahova jut, ott lesz alapon…

Nem árt néha megnézni a permetező szórásképét. Tegyél tiszta vizet a tartályba és egy betonozott, térkövezett részen próbáld ki úgy, ahogy a gyepet is szoktad permetezni. A vízpermet el fogja árulni, hogy rendben van-e a permetező, nincs-e eldugulva a fúvóka, nem cserés-e az egész berendezés…

 

Mikor végezz szeletív gyomirtást?

Ilyen kánikulában egyáltalán nem javaslom. Vannak gyomok, amelyek szinte nem is reagálnak a gyomirtóra, legfeljebb leperzselődik a levele, mint a madársóskának, aztán majd újrahajt.

(erre fújsz még egyet, és azt már a gyep sem fogja tolerálni ebben a rekkenő hőségben, de még a nyári melegben sem)

Jobb, ha ilyenkor kézzel gyomlálsz, vagy elfogadod, hogy most ilyen a gyep, majd egy hűvösebb periódusban nekifuthatsz, amikor mérsékelt a meleg.

Viszont arról ne feledkezz meg, hogy a kémiai szerek (gyomirtók, gombaölők) a talaj mikrobiomját is írtják. Ahhoz, hogy a gyep egészséges maradjon, a talajjal is foglalkoznod kell, ezért a vegyszeres beavatkozások után mindig végezz Esstence Origo-s talajoltást. Különben úgy jársz, mint a nagy mezőgazdasági területek…

Szelektív gyomirtás után az első vagy a második fűnyírás után végezd el a helyreállító kezeléseket. Ha nem hanyagolod el a koktélos permetezéseket, nincs félnivalód, hiszen mindig visszaoltod a talajéletet a kertedbe.

Nem árt, ha vannak jegyzeteid a kertben végzett munkálatokról, vagy más módon észben tartod, hogy mi mindent csináltál odakint. Nagyban megkönnyíti a problémakeresést, és gyorsabb beavatkozást tesz lehetővé. Ha kételyeid vannak, egyeztessünk. Ha pedig már belevágtál a munkálatokba ne feledkezz el a talajról, mert a növény állapota a talaj állapotától függ.

Amennyiben jobban megakarod ismerni a gyomirtás csínját-bínját, akkor kérd az ingyenes szelktív gyomirtás összefoglalót.

 

Gyommentes, kánikulatűrő gyepet kíván
Molnár Gábor Éva kertészmérnök