Erre nem lehet felkészülni...
Medárd környékén (2023.június 8.) elakadt autók, kidőlt fák, leszakadt ágak, erős szél, jégeső, tornádó, villámárvíz, riasztások tarkították országszerte az életünket.
Nálunk itt a délvidéken (Mórahalmon) volt némi eső, de korántsem kaptunk akkora mennyiséget, mint amit több másik település elszenvedett. Mivel erre az időszakra a lokális „természeti katasztrófák” voltak a jellemzőek könnyen lehet, hogy nálad is másképp alakult az időjárás, mint a néhány kilométerrel arrébb lakóknál.
Viszont a nyomott, párás környezet nem csak lokálisan jelentkezett, hanem szinte minden kertbe bekúszott, próbára téve a több éves növényültetéseket, sövényeket, gyümölcsfákat és a gyepeket. Tömegesen jelentek meg a kórokozók és a kártevők.
Ez a váratlan, Isten csapásaként megjelenő problématenger sok hobbikertészkedőt keserített el. Azokat, akiknek nincs kapaszkodójuk ahhoz, hogyan kell ezt helyrehozni, mert nem értik mi a kiváltó ok.
Engem is folyamatosan tanít a sok feltett kérdés, megismert eset. Ezért is biztatlak, hogy tanulj, fejlődj velem együtt. Ma már semmi sincs úgy, mint 10-15 évvel ezelőtt. Ezt el kell fogadni és együtt kell változni a dolgokkal. Ehhez azonban szükség van a megértésre, és a dolgok mögé tekintésre.
Mert nem a gyepet legyűrő gomba az ellenséged. Hanem a meggyengült talajélet, ami nem tudja kiszorítani a patogéneket. És nem a lóbogár teszi tönkre a veteményest, hanem a prevenció hiánya. Ahogyan a levegő is kitölti a rendelkezésére álló helyet, úgy a kórokozók, kártevők is életteret hódítanak maguknak, ahol erre van lehetőségük.
A megértés fontosságára Szabó Magda története a legjobb példám. Néhány napja kaptam tőle egy levelet, és őszintén szólva, ha nem írja le néhány mondatban, hogy márciusban honnan indult a története, bizony fejtörést okozott volna, hogy ki ő és miért is olyan elképesztőek az eredményei.
Kora tavasszal azért keresett meg, mert a kertjében a giliszták teljesen széttúrták a gyepet, a korallberkenyéi pedig annyira siralmas állapotban voltak, hogy a kivágás gondolata is szóba került már. Most küldött egy egész albumot, ami büszkén tanúskodik arról, hogy néhány hónap alatt is óriási változások érhetőek el. Még most is borsódzik a hátam, ahogy visszaemlékszem rá, amikor megpillantottam ezeket a képeket.
KÉREM SZÉPEN Ő MEGCSINÁLTA.
A szeleburdi tavaszi és viharos kora nyári időjárás ellenére a fű szépen helyrejött, és a korallberkenyéken sincs már nyoma se a betegségnek.
A lényeg persze nem a szép képeken van, hiszen azzal tele van az Instagram és a Pinterest is. A képek esszenciáját az adja, hogy látszik rajtuk a MEGÉRTÉS. Hogy Magda tudja mi romlott el, hogyan működik a természetes körforgás, és be tudott avatkozni a megfelelő eszközökkel a káros folyamatokba.
Ha Te is követed a példáját és nem csak gépiesen kiszóród, amit ajánlanak, hanem figyelsz és tanulsz: bármit meg tudsz javítani majd!
Mert bizony lesz még
Őszintén remélem, hogy a közösségünk egyre több tagja gondolkozik el a problémák gyökerén, és nem csak olvassa a blogcikket. Az olyan viszontagságosan induló években, mint az idei is a mentorprogramok tanításai sorvezetőként szolgálnak ahhoz, hogy meggyógyítsd a kerted!
Ha megérted (és megtapasztalod), hogy elsősorban a talajt kell erővel felruháznod, hirtelen minden megváltozik: az képes lesz a növényeket felemelni, megújítani, meggyógyítani.
A vegyszeres permetezés csak tüneti kezelés, még ha nagy segítség is… a végleges megoldás a talajban lakozik.
Ha már elindultál ezen az úton, bátran oszd meg velem a sikereidet egy válasz emailben: legyen az egy apró győzelem, vagy egy jelentős változás!
Egészséges kertet kíván
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony