Amikor a tervek, elhatározások megszületnek, majd a tettek mezejére lép a történet, hogy örökzöldek ültetése fog történni a kertben, a pillanatnyi öröm a gyakorlatlan kertészkedőt jól megtévesztheti munka közben.
A tuja vagy más örökzöld beszerzésekor ugyanis senki nem tudja és látja, hogy a választott növény milyen gyökérrendszerrel rendelkezik. A szép növénynek nagy eséllyel jól erednek, de mi van, ha mégsem?
Magam is kerültem már kellemetlen helyzetbe, amikor több évvel ezelőtt késő ősszel, november elején kaptam egy örökzöld sövény ültetéséhez megrendelést, mégpedig Leylandi ciprust kértek a kerítés mellé. Gyorsan érdeklődtem, hogy van e még valamelyik közeli kertészetben 50 darab kimaradt ültetőanyag az őszi szezonból, és nagy örömömre volt bőségesen egyforma állomány, amiből tudtam gond nélkül válogatni.
Neki is készülődtünk az ültetésnek, ástunk ültető gödröket a homokos talajon, a szerves trágyát belekevertük a gödör aljába, beledobáltuk az alaptrágyát is, és nekikezdtünk az ültetésnek. Azaz inkább csak szerettem volna nekikezdeni, ugyanis amikor nejlon konténerből próbáltam kivenni a dísznövényt, a gyökeréről lehullott az összes föld. Volt ám riadalom, mert az összes növény ilyen volt.
Végül úgy próbáltunk mindegyik Leylandit belevarázsolni az ültető gödörbe, hogy némi föld is maradjon a gyökéren. Tulajdonképpen az volt a probléma, hogy nem begyökeresedett, 80 centiméteres állományt kaptunk, hanem piacképtelen, de habitusában eladható növényt.
Mi lehet ilyenkor a megoldás?
Mivel a reklamáláson kívül a gondot nem tudtam volna akkor jobban megoldani, úgy döntöttem, hogy a napos enyhe novembert megpróbálom kihasználni és új gyökérrendszert nevelek a növényeknek. Ültetés után előkerült a varázs gyökerezést serkentő Fosfitex Mg, amihez társult némi imádság is, hogy legyen sok napsütéses nap a következő egy hónapban, legyen ideje a hatóanyagoknak felszívódni és hatni.
egészséges fejlődés
Mivel szinte alig volt téli időjárás 2013-2014 telén, a Leylandi ciprusok nem is vették észre, hogy ki lettek ültetve, mindegyikük megmaradt és zavartalan fejlődést mutattak tavasszal.
Szintén feltétlen szükség mutatkozik a Smaragd extra mg ( régi neve Fosfitex Mg) használatára, amikor a konténeres növény beleöregedett a cserepébe, kiélte a tápanyagot szolgáltató földjét, elhaltak a gyökérszőrök.
Vagyis van egy növényünk, amit ha kiültetünk és nem képes új gyökérhajtásokat nevelni, sínylődik majd megindul az elhalási folyamat.
Mindenkinek ajánlani tudom a Smaragd Extra Mg-ot a biztos eredés érdekében és a gyógyulás elősegítésében. Folyékony tápanyagként ajánlom a Prohumint, mint folyékony humuszt, hogy a növény fejlődése tökéletesen kondicionálva legyen. A kettő együtt használata tökéletes megoldás még azok számára is akik nem készültek fel nagy alaposággal az ültetéshez.
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhetsz, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.