Történt két éve, hogy tanácsomat kérte egy olvasóm gyep sárgulása ügyében.
Néhány fénykép és telefonos beszélgetés után egy tápanyagozási programmal vettük fel a küzdelmet a sárguló folt ellen.
Az első szezon után már eredmények is mutatkoztak, a foltok szépen összehúzódtak, és már alig volt itt-ott nyoma a problémának.
A következő év tavaszától nem volt kérdés, hogy az általam javasolt technológia lett folytatva, mint talajjavítás és tápanyagpótlás.
Abban az évben is, mint általában beköszöntött nyáron a strand meleg, és ezzel együtt egy elégedetlen levél is a postaládámba került.
Idézem:
„Közel 1 éve minden anyagot kijuttatok, amit javasolt, de sajna az eredmény nem megnyugtató.
A mellékelt képeken látható sárga foltok jelentek meg, míg nem voltunk itthon. Szerintem nem locsolási hiba, mert a sárga foltok környezete is annyi vizet kap, mint a foltok.Nem tudom mi lehet, de idegesít.
Annyi időt töltök ezzel a fűvel, hogy már nem éri meg az eredményt figyelembe véve.”
Egy magára valamit is adó szakember ilyenkor megoldást keres a problémára, és bevallom, igen csak elkeseredtem azon, hogy a sárga foltok kibabráltak velem. Minden kérdésemre azt a választ kaptam, hogy az említet problémák nem lehetségesek a kertben. Így hát beültem az autóba, és elutaztam 200 km-t, hogy megnézzem azt a fránya, sárga nagy foltokat, amelyek a semmiből újból előkerültek. A kitartó kezelések után nem akartam elhinni, hogy kudarcot vallottam.
Nem volt más választásom meg kellett néznem a gyepet. A vizsgálat egy ásóval történt a szemrevételezésen túl. Mint a dinnyét meglékeltem a sárga, elhalt gyepfoltot, és kiemeltem az összefüggő területből egy ásónyi nagyságú részt.
A talaj homokos volt, és porolt a szárazságtól. Vagyis az öntözőrendszer hobbiszerűen volt letelepítve, nem volt kielégítő a terület öntözése. Nem volt fedés a szórók öntözésében (kontra hiánya), aminek következtében a probléma a forró, nyári hetekben szembetűnően megjelent. Esős és hűvös évszakban nem volt észrevehető ez a hiányosság, de a komoly melegben megjelenő vízhiány komoly sárgulással jár, ugyanis a homokos talajon a víz nem terül oldalirányba.

Tanulság? A homokos területeken nem lehet amatőr módon öntözőrendszert telepíteni, mert hiábavaló lesz a gondos fenntartási munka! Sajnos éppen akkor fogja a leghitványabb arcát mutatni a gyep, amikor a legjobban élveznénk a kert nyári zöldjét.
Keressen bátran bennünket, hogy az ön kertjét elkerülje az ehhez hasonló eset !
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony