A késő őszi gyepszellőztetéskor, szeptember legvége - október elején könnyen szembesülhetsz azzal a ténnyel, hogy a gyepállomány minősége leromlott a szezon során.
A füvet ellepte a moha, a gyomok, vagy éppen kikopott a szárazság, az árnyék, valamilyen gomba vagy kártevő fertőzésének köszönhetően.
Ilyenkor nem szabad kétségbe esni.Mérlegelni kell a helyzetet.
Ha ez a probléma csak foltokban, vagy bizonyos részét érinti csak a gyepnek, akkor jó megoldás lehet a felülvetés. (Ha a gyepszellőztetés után úgy ítéled meg, hogy nagyon megritkult az állomány, akkor az egész terület felülvetése lehet a megoldás.)
Ha nagyon nagy területet érint a probléma, akkor most inkább azt javaslom, hogy nyugodj egy kicsit bele, és inkább készülj fel egy tavaszi munkára.
Hogy miért mondom ezt? Mert nem mindig ideális a terület erre a feladatra.
Mikor ne válaszd az őszi felülvetést?
• ha nem megoldott az öntözésed, mert a kelesztő öntözés ismétlődése fontos tényező a jó kelésnek (vagy takard le a fűmagvetést, hogy nedvesen tud tartani a fűmagokat)
• ha sok fa van az udvarban - sajnos a hulló falevél és a nyálkás időjárás a frissen kibújó zsenge fűszálakat befullasztja ( ha nem lehetséges folyamatosan letakarítani a leveleket egy lombfúvóval inkább ne most vesd felül a gyepet, hanem tavasszal)
• ha olyan problémával állsz szemben, amit még nem orvosoltál megfelelően (pl. egy kártevő invázió esetén, mint a lóbogár , ami a friss fű zsenge gyökereit egy barangolással azonnal kitúrná )
Ha úgy látod, hogy a fenti ellenérvek nem igazak a kertedre, bátran állj neki még ennek a fontos kertmegújító munkálatnak. A mikéntjét ebben a cikkben írtam le!
És a végére egy kis élménybeszámoló:
Az Őszi problémamegoldó workshopot szeptember 7-én rekord létszámmal tartottuk meg, amelybe te is belepillanthatsz egy rövid videó segítségével.
A nap során volt elmélet, gyakorlat és természetesen kérdezz- felelek is, hogy mindenki úgy térjen haza, hogy biztosan tudja mit kell tennie a kertjében.
Ha pedig úgy érzed, a következő szezont felkészülten szeretnéd kezdeni, a 2020-as első Problémamegoldó workshopra már megnyitottam a jelentkezéseket. Itt tudsz regisztrálni!
Egészséges, egész évben csodaszép gyepet kíván Molnár-Gábor Éva, a füvesasszony
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhetsz, amivel elfogadod az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.