Amikor a kertet tervezed, ezt ne feledd!
A tarack (tarackbúza Agropyron repens) a fűben nem várt áldás lehet.
A csillagpázsit (Cynodon dactylon) is ugyanez pepitában.
De, miért is olyan nagy ellenség a kertészkedőknek, akik mellőzni szeretnék a pázsit összetevők közül ezt a zöld egyszikűt? Mert ha megjelenik a tarack a fűben, semmilyen módszerrel nem tudunk ellene védekezni.
Némely gyomfajtával is megvan a komoly feladat, amire ki lesz tessékelve a szép pázsitból, de legalább van mód a védekezésre gyomirtással.A tarack esetében csak a végeláthatatlan gyomlálgatással lehet egy ideig megőrizni a tarack elterjedésétől a fűállományt, de általában a tarack szokott győztesen kikerülni ebből a versenyből.
A tarack egyszikű növény, a fűfélékkel rokonságban van és szelektív gyomirtózásra ebben az esetben nincs lehetőség.
Hogyan tudunk akkor védekezni ellene?
Csak új füvesítés esetében van erre megoldás. Mégpedig a nekikészülésben. Mivel a tarack tavasszal igen későn bújik elő, zöldül ki (neveledik 10-15 cm nagyságúra) amire a totálgyomirtóval lehetséges hatékonyan irtani. A kezelés után az elsárguló tarackgyomot három hétig nem szabad mozgatni, ugyanis sokkal hamarabb látszik megadni magát, mint valójában megtörténne.
A raktározó gyökerének kell megsemmisülnie ahhoz, hogy ne bújhasson elő a következő évben és nem a zöld levelének. Az elhamarkodott talajműveléssel csak látszatra van nyert ügyünk, mert egy 10 cm életképes tarackgyökér évente 9 méter új gyökeret tud nevelni, és kezdődik minden előröl.
Inkább türelmesen várjuk meg, hogy elvégezze munkáját a gyomirtó és utána kezdjünk neki a talajforgatásnak. Mivel ez hosszadalmas folyamat, legtöbb esetben a tavaszi füvesítésről már nem lehet szó, de az őszi kertfüvesítés előkészítéséhez tökéletes munkát tudunk végezni.
Bio módszerek a tarack elleni védekezésben
A vegyszeres gyomirtás mellett léteznek bio módszerek is, amelyekkel hosszú távon tarthatjuk távol a tarackot a kertünkből. Ezek közül néhány hatékony technika:
-
Talajtakarás (mulcsozás): vastag réteg szalma, komposzt vagy faforgács alkalmazása megakadályozza a tarack fényhez jutását, így gátolva meg a növekedését.Sajnos ez a módszer füvesítés esetében nem opció.
- Talajtakarás (fekete fóliával): fóliával történő talajtakarás során a talajt beborítjuk, amikor a zöld tömeg kellő méretet eléri (10-15 cm). A fekete fólia megakadályozza a fény bejutását hosszú ideig, így gátolva a növekedésüket. Időnként kitakarva és újra sötétségbe helyezve a gyomnövények elpusztulnak. Kellő kitartó munkával a tarack gyökereit is képesek vagyunk kimeríteni, ami végül a pusztulásukhoz vezet.
Molnár Gábor Éva kertészmérnök