A füvesítés egy végtelenül egyszerű feladat, ha ismered a biológiát, a természet folyamatait. És az egyszerűségében rejlik a buktatója is:
számos apró lépés van, amelyet kihagyva, elrontva fuccsba megy az összes addigi erőfeszítésed.
Alapvetően füvesíteni addig lehet, amíg ki nem fagy az ásó a földből, csak kompenzálnod kell bizonyos dolgokat az ideális állapotra.
Ha szerencséd van - jókor vetsz, jó földre vetsz, és az égiek is veled vannak - a fű bizony magától is csodaszépre tud kelni. Ha azonban egyetlen tényező is hiányzik a képletből: nem kel ki, foltos lesz az állomány, vagy a gyom lenyomja a zsenge magokat.
Az ideális körülmények az alábbiak:
✔️ előkészített, gyommentesített föld (ezt bizony 2-3 alkalommal is meg kell tenni, de erről mindjárt lesz szó),
✔️ tápanyagok, gazdag talajélet,
✔️ megfelelő fűmag (a terület csapadékosságához, árnyékosságához, használati módjához kell választani fűmagot),
✔️ megfelelő hőmérséklet (nappali 20-25 °C),
✔️ kellő mennyiségű víz.
Ha mindez megvan, akkor már csak türelem kell, és az előkészített talajon elszórt magok szépen megduzzadnak, majd kipattannak a zsenge szálak. Babusgatva (öntözve, nyírva és tápanyagozva) az állomány heteken belül elkezd dúsulni, összezáródni. A gyökerek megerősödnek, beáll a gyep.
Azonban ez egy érzékeny egyensúly, szökő évente 1-1 alkalommal klappol minden magától (és azt se tudod előre melyik az a pillanat). Minden más esetben kompenzálnod kell.
Gyommentesítés
Előkészíteni a talajt: a gyomok épp úgy, ahogy a fűmagok az ideális pillanatra várnak. Az évelők a talajban lapulva a magok pedig a felszín közelében várják, hogy eljöjjön az ő idejük. Mindegyik fajta mag a saját idejét. Csak épp a gyomok úgy vannak kódolva, hogy szinte bármit túléljenek…
Sokszor hallom, hogy az ifjú kertész a vásárolt fűmagra fogja, hogy abban voltak gyommagok is, hiszen ő 1 vagy 2 alkalommal gyomirtózott bizony az előkészítés során.
Határozottan állítom, hogy ebben nincs igaza. Legalábbis a nemesített, jobb minőségű fűmagok esetén biztosan ki van zárva, hogy gyommagok lennének benne. Sokkal inkább az a gond, hogy a gyomok a nyugalmi időszakukban vagy mag formában nagyon is ellenállóak még a glialka ellen is ( mivel a glifoszát csak zöldre ható gyomirtó). Így ha pl. csak ősszel gyomirtózol 1 vagy 2 alkalommal, a tavaszi és nyári gyomok mit sem tudnak róla, meg sem érzik!
A gyomokat 4 fő csoportra osztjuk:
️ Egyéves gyomfajok (Therophyta T1, T2,T3, T4)- Pl. tyúkhúr, veronika, egyes árvacsalánok, egynyári perje …
️ Kétéves gyomfajok, mint a bogáncs és a vadmurok …
️ Talajban áttelelők (évelő): geophyta G1 szártarackosok, G2 gumósok, G3 szaporítógyökeresek, G4 hagymások- mint az útszéli zsálya, a nagy csalán,szulák vagy a tarackbúza …
️ Talajszintben telelők (évelő): hemikryptophyta, H3 szaporodásra képes gyökerűek, H5 ferde gyöktörzsűek- mint a mocsári gólyahír, gyermekláncfű vagy a réti boglárka…
Ha beletrafálsz a kelési idejükbe és a vegetációs csúcsfejlődésükbe a vetéssel, akkor nincs szerencséd, a gyom le fogja nőni a füvet. Ezért van az, hogy a legtöbben inkább a gyepszőnyegezést választják, mert a magról kelő gyom problémája ezzel ki van küszöbölve (legalábbis elodázva).
A legideálisabb eset, ha van egy szezonod, amikor 3-4 alkalommal le tudod gyomirtózni a területet, fogatod rendszeresen, tisztítod mindig az új keléstől és csak a rákövetkező tavasszal vetsz füvet. Ha ez nincs így, számolni kell a problémával. A gyep 6 hónapos koráig gyomirtót nem alkalmazhatsz ( hivatalosan), ilyenkor marad a kézi gyomlálás.
A fűmag:
A fűmag egy érzékeny lelkű kis lény. Nem elég elszórni, óvni, vigyázni kell rá, hogy szép pázsitot alkosson.
Én azt javaslom, hogy ne a fűmagon spórolj a füvesítés során. Az olcsóbb magok általában régi fajta angolperjékből állnak, ezek gyorsan kelő vezérfűfélék, sekély gyökérzettel, ezért érzékenyek a vízhiányra, és az alacsony nyírást nem tűrik.
Ahogy ágymatracot is évekre választasz, a fűmag is egy hosszútávú befektetés: létfontosságú, hogy a saját igényeidhez és a kerted adottságaihoz válassz. Erről nemrég írtam részletesen.
A szórás után fontos, hogy mi történik. Triviális, mégis sokan elfelejtik, hogy ha egyszer megdagad a mag, utána már nem szabad kiszáradnia, különben tönkremegy a csíra.
Ha nem tudod napközben 5-6 keltető öntözéssel nedvesen tartani, 2 lehetőséged van:
✔️ vagy behengereled a földbe a magot (nagyon speciális, bordás henger kell hozzá, ami mélyen benyomja a magot a földb; mi is úgy gyártattunk egyedit erre a célra), de más módszerrel is megoldható,
✔️ vagy befeded valamivel vagy az ajánlott speciális takaró granulátummal (Vivimus)
Esetleg még csinálhatod azt, hogy a késes gyepszellőztetővel beforgatod a talajba, de ilyen gép nincs mindenkinek odahaza, főleg első fűvetős gazdának.
A keltetés 7-20 nap a fűmag típusától függően. A kevert magok esetében elsőként a vezérfű kel, a többi majd jó pár nap elteltével. Pl. a nádképű csenkeszek lassabban kelnek, akár 14-20 nap is lehet tavasszal ( ősszel 7-8 nap), mire kibújnak, ezért türelmesen kell locsolni és várni a kelést.
(Nézd meg a mag összetételét, és keress rá az interneten, ha nem írja a csomagolás, hogy mikor kel a mag!)
Tavasszal általában napos területek kelnek leghamarabb és az árnyékos részek sokkal később. Ősszel pedig pont fordítva.
Fontos: felülvetésnél a beállt állományba nehezen észrevehető a friss szálak kelése, alaposan meg kell nézni, és megfelelő tápanyaggal segíteni az erősödésüket. Felülvetéshez kifejezetten a DCM Mix 2 tápanyagot javaslom, mert segíti a gyökeresedését a friss magoknak, de a meglévő állományt nem serkenti gyors növekedésre. Így jut a kelő magoknak is elegendő napfény!
Ha kikelt az állomány, jöhet a dúsítás: heti 2-3 fűnyírás, amikor 1-1 cm-t csippentesz le épp csak a fűszálak tetejéből, hogy kezdjen el bokrosodni, erősödni a talaj. A friss fű hajlamos megnyúlni és eldőlni, ezt kell megelőznöd a nyírással. Nem várjuk meg, hogy minden fűszál elérje a 10 cm-t. Ha 60%-uk elérte a 8 -10 cm-es nagyságot, már vágunk.
A másik komoly veszélyforrás a sok öntözővíz mennyisége miatt a gombabetegségek támadása, erre most a legjobb eszközöm a Humin Garden Plus-Sol+ EsstenceOrigo vagy EsstenceOrigo Sprint, amelyek a hasznos talajélet erősítésével segítenek megelőzni a fiatal állomány lebetegedését.
A recept végül is: gyommentesíts akár kézzel is, ne engedd kiszáradni a fűmagot és legyél türelmes!
Ha erre a néhány dologra odafigyelsz, sikeres lesz a füvesítésed, felülvetésed!
Egészséges, szép gyepállományt kíván:
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony