Ennek az oka végtelenül egyszerű.
Hiszem azt, hogy nem csak a kertfenntartás során kell odafigyelnünk a környezetünkre, kímélni a vegyszerektől, a le nem bomló anyagoktól a természetet, hanem cégként is ezt az elvet kell képviselnünk a munkánk során, amikor éppen kiszolgálunk téged is.
Különben olyan lenne a módszerünk, mintha vizet prédikálnánk, miközben bort iszunk.
A környezetünkért együtt vagyunk felelősek. Nem csak magánemberként kell(ene) fontosnak lennie, hogy egészséges, tiszta környezetben éljünk, hanem a vállalatok számára is ezt az utat kellene járni (hiszen azt is emberek építik és működtetik). Nem is értem, hogy beérve a munkába, ezt hogyan tudják elfelejteni a cégvezetők.
Mit számít egyetlen ember?
Sok apró lépés van, amivel Te is tehetsz azért, hogy élhető maradjon a Föld.
Ilyen az, ha spórolsz az energiával:
- odafigyelsz az elektromos berendezéseid energiahatékonyságára,
- LED-es vagy kompakt fénycsöves világítást használsz a hagyományos izzók helyett
- megfontoltan használod a vizet (csapbetétekkel, zuhanyzással spórolsz a hálózati vízen, és gyűjtöd az esővizet locsoláshoz)
Vagy az, ha odafigyelsz arra, hogy mennyi csomagolóanyagot használsz (éppen ezért érdemes a nagyobb kiszereléseket, utántöltőket keresni. (Fontos, hogy lásd: attól, hogy Te nem hozod el egy üzletből a csomagolóanyagot, azt még előállították és felhasználták. Csak éppen nem a Te gondod a hulladék kezelése.)
Gondolj csak bele:
Hatalmas divatja van ma a dupla-tripla csomagolásnak. Nézz meg csak egy üdítős üveget.
- Az első réteg maga a pillepalack, amiben az ital van,
- a következő réteg egy színes nejlon, ami összefog egy 2-es vagy 4-es pakkot,
- amire rájön egy vastag átlátszó nejlongyűjtő a raklapos szállításhoz,
- végül pedig magának a raklapnak is van egy összetartó csomagolása, ami általában szintén egy vékonyabb nejlon csomagoló anyag.
Így egy 2 literes kólához máris elhasználtunk nagyjából 1-1,5 kg műanyagot csak a csomagoláshoz, amíg az áruház polcára kerül... ahonnan lehet, hogy Te egy újabb műanyag szatyorban viszed haza.
Pedig nem lenne szükségszerű a szállításhoz sem ennyi réteg csomagolás. Régen is használtak konténereket, rekeszeket a szállításhoz- ez most is megoldható lenne. Csak ugye sok vele a macera… egyszerűbb néhány réteg nejlont rátekerni a termékre.
Éppen ezért döntöttem úgy tudatosan, hogy a webáruházi megrendelések esetén is a lehető legkevesebb csomagoló anyagot fogom felhasználni.
Ezzel egy apró lépést céges szinten is tudok tenni afelé, hogy kevesebb műanyag és papír hulladék keletkezzen.
Kiszámoltam, hogy éves szinten mintegy 70-80 fa kivágását tudjuk megspórolni a cégünk azzal, hogy a zsákos termékeket nem tesszük bele még egy kartondobozba is.
Azaz ennyivel tudja az MG Park Kertépítő Kft. évente csökkenteni a felesleges környezetterhelést.
Ez mindamellett, hogy támogatja azt a környezetbarát gondolkodásmódot, amelyet a kertgondosában is tanítunk az ügyfeleink számára is hasznos. Nem kell a felesleges dobozokat kerülgetni, meg összevagdosni, hogy beleférjen a szelektív kukába.
(Sőt! Mi még a raklapos szállításoknál a raklapokat is vissza szoktuk hozni, hogy ne maradjon ott koncnak az ügyfeleink nyakán.)
Együtt könnyebb!
Természetesen ez nem megy egyedül. Kell hozzá egy olyan partner, aki vállalja a felelősséget, hogy vigyáz a szállítás során a termékekre, amelyek nincsenek duplán-triplán biztosítva a sérülésektől.
Hosszas keresés és több sikertelen próbálkozás után, megtaláltuk ebben is azt a felelősségteljes vállalkozást, aki sajátjaként tud tekinteni a filozófiánkra. Ez nem más, mint a CS-Sprint csapata.
Már 2 éve dolgozunk együtt és ez idő alatt csupán egy esetben fordult elő, hogy kiszakadt a zsák és kiömlött belőle a szervestrágya. Miközben több, mint 4000 zsákot szállítottak már le.
Tudom... most ott motoszkálhat benned is a kérdés, hogy vajon akkor mennyit nyerhetünk mi a csomagolás költségén, amit megspórolunk?
Megmondom egészen őszintén, hogy semmit. Azt az összeget, amit megtakarítunk azzal, hogy nem vásárolunk karton dobozokat, a partnerünknek fizetjük meg, hiszen így magasabb a szállítás költsége.
Ezért cserében viszont sokkal gondosabban bánnak a csomagokkal.
Hiszek benne, hogy az ilyen apró lépések mind-mind fontosak abban a küzdelemben, hogy a gyermekeink, unokáink számára egy élhető, egészséges környezetet tudjunk megőrizni.
Bízom benne, hogy nem csak a kertedet szeretnéd környezetbarát módon ápolni, hanem számodra is fontos, hogy globálisan csökkentsük az „ ökológiai lábnyomunkat”. (például az Erdő lábnyomot azzal, hogy tőlünk rendelsz szerves tápanyagot, és nem olyan helyről, ahol külön dobozolják a zsákos trágyákat. )
A kert vegyszermentes gondozásáról bővebben olvashatsz a Kertfüvesítés című könyvemben, amelyet ide kattintva rendelhetsz meg- díjmentes házhozszállítással!
Tegyünk együtt a Földünk jövőjéért!
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony